Arap Baharı ve etkileri
Arab Spring and its effects
  1. Tez No: 606125
  2. Yazar: MUHİDDİN TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Arap Baharı, 2010 yılında Tunus'ta bir seyyar satıcının kendisini yakmasıyla patlak vermiş ve bütün Ortadoğu'yu etkisine almış bir olgudur. Bu çalışmada Arap Baharı'yla ilgili olarak 2010-2013 dönemindeki gelişmeler ele alınmaktadır. Birinci bölümde yer alan girişten sonra çalışmanın ikinci bölümünde Ortadoğu'yla ilgili tarihsel, jeopolitik, sosyo-politik ve ekonomik yapı konusunda bilgiler verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde Arap Baharı'nın en çok etkilediği ülkeler olan Tunus, Mısır, Suriye ve Libya'nın yönetim yapısı ve tarihi hakkında bilgiler verilmiştir. Bunu izleyen bölümdeyse Arap Baharı'nın siyasi, sosyal, ekonomik ve tarihsel nedenleri tartışılmış ve her devrimin kendine özgü özelliklerine değinilmiştir. Beşinci bölümdeyse Arap Baharı'nın Tunus, Mısır, Suriye ve Libya'da yönetimsel olarak ne tür değişiklikler meydana geldiğine ve küresel ve bölgesel aktörlerin tutumuna odaklanılmıştır. Tezin altıncı ve son bölümüyse tezle ilgili sonuçları ortaya koymaktadır. Tezin temel hipotezi, Arap Baharı'nın siyasal, ekonomik, sosyal ve tarihsel nedenlerden oluşan bir dizi faktör sonucunda ortaya çıktığıdır.
Özet (Çeviri)
The Arab Spring broke out as a result of the fact that a street vendor set himself on fire in protest to a municipal police officer, affecting the entire Middle East. This study investigates the events regarding the Arab Spring between 2010 and 2013. Following an introduction in the first part, the second part provides information on the history, jeopolitics, socio-economic and economic structure of the Middle Eastern region. The third part of the thesis deals with the administrative structure and history of Tunisia, Egypt, Syria and Libya, the countries that are affected most by the Arab Spring. The following section discusses the political, social, economic and historical reasons of the Arab Spring and draws attention to the specific characteristics of each revolution. The fifth part is dedicated to the administrative changes that the Arab Spring led to in Tunisia, Egypt, Syria and Libya as well as the attitudes of the global and regional actors. The sixth and final section of the thesis draws conclusions based on the findings. The main hypothesis of the thesis is that the Arab Spring broke out as a result of a series of factors, including political, economic, soscial and historical ones.