Diffüz diyabetik maküla ödeminde intravitreal bevacizumab enjeksiyonu : Erken dönem sonuçlar
  1. Tez No: 773156
  2. Yazar: CEYLAN USLU DOĞAN
  3. Danışmanlar: UZMAN İBRAHİM GÖKHAN GÜLKILIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Diffüz diyabetik makula ödemi tedavisinde intravitreal bevacizumab enjeksiyonunun etkinliği ve güvenirliliğinin erken dönem sonuçlarını değerlendirmek. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu randomize prospektif çalışmada diyabete bağlı makula ödemi tedavisi için 1,25mg/0,05ml intravitreal bevacizumab enjeksiyonu uygulanan 14 hastanın 20 gözü incelendi. Çalışmaya optik koherens tomografi ölçümlerinde merkezi fovea kalınlığı 350 μm'un üzerinde olan diffüz diyabetik makula ödemi olguları alındı. Çalışmada araştırılan göstergeler görme keskinliği ve merkezi fovea kalınlığındaki değişiklikleri ve komplikasyonlar idi. Verilerin karşılaştırılmasında tekrarlayan ölçümler için Anova testi kullanıldı. BULGULAR: Ortalama takip süresi 3 ± 0,6 ay'dı.Tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. hafta ve 1. ayda en iyi düzeltilmiş görme keskinlileri sırasıyla ortalama 0,28 ± 0,04; 0,37 ± 0,05; 0,44 ± 0,05 idi. Enjeksiyon öncesine göre enjeksiyon sonrası 1. hafta ve 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the early results of effectiveness and safety of intravitreal bevacizumab injection for diffuse diabetic macular edema. Material and Method: In this randomized prospective study, 20 eyes of 14 patients who had intravitreal injection of 1.25 mg/0.05 ml bevacizumab for diffuse diabetic macular edema were evaluated. Eyes with diffuse diabetic macular edema with foveal thickness greater than 350 μm as revealed by optical coherence tomography were included in the study. Changes in visual acuity and foveal thickness as well as complications were evaluated. Repeated measures analysis of variance was used to compare mean values. Results: The mean follow-up period was 3±0.6 months. The mean best-corrected visual acuities at baseline, 1 week and 1 month after injection were 0.28±0.04, 0.37±0.05, and 0.44±0.05, respectively.