Tanzimat'tan günümüze Türk romanının psikanalitik serüveni
Psychoanalytic approach to Turkish novel from Tanzimat to the present
  1. Tez No: 773171
  2. Yazar: MUSTAFA TEMİZSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Psikoloji ve edebiyat hem ele aldığı konular hem de epistemolojik yönleri itibarıyla birbirine koşut özellikler barındırmaktadır. Özellikle bilinç dışının bilimsel bir paradigma haline gelmesi ve bu yolla insan zihninin yaratıcı edimleri üzerine yapılan çalışmalar, sanat ve edebiyat kuramları üzerine yeni açımlamalar yapılmasını sağlamıştır. Özneye dair hemen her şeyi konu edinen edebiyat, psikoloji biliminin etkileri sonucu anlam alanını genişletmiş, psikoloji ise edebiyatın birikimleri aracılığıyla hipotetik önermeler geliştirmiştir. Bütün bunların bir sonucu olarak anlatısal metinlerin çözümlenmesinde kuramsal bir yöntem olarak kullanılan psikanaliz, edebiyat incelemeleri açısından önemli bir alan olma özelliğini sürdürmektedir. Psikanalitik edebiyat kuramının uygulama alanlarından biri de bir anlatı türü olan romanlardır. Bu çalışmada genel bir ifadeyle, Modern Türk Edebiyatı'nın oluşma evresiyle ortaya çıkan ve günümüze değin devam eden roman türü üzerine psikanalitik edebiyat kuramı yaklaşımına dayalı olarak çeşitli incelemelerde bulunulacaktır. Bu bağlamda çalışmada belirlenmiş olan iki temel alan söz konusudur. Bunlardan ilki edebi bir tür ve edebiyat biliminin inceleme alanlarından biri olarak roman, diğeri ise psikanalitik sanat kuramıdır.
Özet (Çeviri)
Psychology and literature have parallel features in terms of both the subjects they deal with and their epistemological aspects. In particular, the unconscious becoming a scientific paradigm and studies on the creative acts of the human mind in this way have provided new explanations on the theories of art and literature. Literature, which deals with almost everything about the subject, has expanded the field of meaning as a result of the effects of psychology, and psychology has developed hypothetical propositions through the accumulation of literature. As a result of all these, psychoanalysis, which is used as a theoretical method in the analysis of narrative texts, continues to be an important field in terms of literary studies. One of the application areas of psychoanalytic literary theory is novels, which is a type of narrative. In this study, in general terms, various analyzes will be made on the type of novel that emerged with the formation phase of Modern Turkish Literature and continues until today, based on the psychoanalytic literary theory approach. In this context, there are two main areas identified in the study. The first of these is the novel as a literary genre and one of the fields of study of the science of literature, and the other is the psychoanalytic theory of art.