Anayasa Mahkemesi kararları ışığında meşru beklentilerin korunması
Protection of legitimate expectations in the light of the Constitutional Court of the Republic of Turkey
- Tez No: 773172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD ÇİĞDEM SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çalışmamızın konusu Anayasa Mahkemesi kararları ışığında meşru beklentilerin korunmasıdır. Meşru beklenti kavramı 1900'lü yılların ikinci yarısından itibaren başta Almanya, İngiltere ve Avrupa Birliği olmak üzere birçok bölgede hukukun genel bir ilkesi olarak kabul edilmiştir. Bu kavram yasama organı ve idarenin çeşitli tasarruflarıyla yarattığı beklentilerin hukuk düzeninde korunmasını gerektirmektedir. 2000'li yıllardan itibaren ise Anayasa Mahkemesi tarafından hukukun genel ilkelerinden biri olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmada Anayasa Mahkemesinin meşru beklentilerin korunmasına yaklaşımı ve hangi koşullarda koruma sağladığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Tez iki bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde meşru beklenti kavramının gelişimi, tanımlanması ve benzer kavramlarla ilişkisinin açıklanması amaçlanmıştır. İkinci bölüm ise ilkenin Anaysa Mahkemesi kararlarında uygulanmasıyla ilgilidir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the protection of legitimate expectations in the light of the Constitutional Court of the Republic of Turkey. The concept of legitimate expectation has been recognized as a general principle of law in many places, especially in Germany, England, and the European Union since the second half of the 1900's. This concept requires the protection of the expectations created by the various acts of the legislature and public authorities in the legal order. It has been accepted as one of the general principles of law by the Constitutional Court of the Republic of Turkey since the 2000s. The purpose of study is to set forth approach of the Constitutional Court of the Republic of Turkey's to the principle of legitimate expectation and the conditions under which it provides protection. The thesis consists of two parts. In the first chapter, it is aimed to explain the development and definition of the concept of legitimate expectation and its relationship with other relevant concepts. The second chapter is concerned with the application of the legitimate expectations in the decisions of the Constitutional Court of the Republic of Turkey.