Kornea defektlerinin tedavisi için hidrojel temelli doku yapıştırıcılarının sentezi
Synthesis of hydrogel-based tissue adhesives for the treatment of corneal defects
  1. Tez No: 773189
  2. Yazar: AYŞEGÜL TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA BAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre ve Doku Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tez çalışması kapsamında kornea defektlerinin onarımında kullanılmak üzere ipek fibroin temelli doku yapıştırıcıları geliştirilmiştir. İpek kozalarından ipek fibroin izole edilerek 3 farklı konsantrasyonda (ağırlıkça %7,5 %15, %22,5) ve üç farklı ışıma süresi (1 dk, 2 dk, 4 dk) uygulanarak doku yapıştırıcıları hazırlanmıştır. Hazırlanan doku yapıştırıcıları FTIR analizi ile yapısal olarak karakterize edilmiştir. Doku yapıştırıcılarının şişme analizleri PBS ortamında, degradasyon analizleri PBS ve yapay gözyaşı ortamlarında gerçekleştirilmiştir. Sonrasında, mekaniksel dayanım testleri ve in vitro ve ex vivo patlama basıncı testleri gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen doku yapıştırıcılarının kornea fibroblast hücreleri ile biyouyumluluk testleri yapılmış ve biyouyumlu olduğu kanıtlanan doku yapıştırıcılarının üzerine kornea fibroblast hücreleri ekilerek DAPI/Aktin analizi ile hücre adezyon davranışları ve hücre morfolojileri incelenmiştir. Ek olarak, PrestoBlue analizi ile doku yapıştırıcılarının üzerine ekilen hücrelerin çoğalma davranışları belirlenmiştir. Geliştirilen doku yapıştırıcılarının kornea yaralanmalarının onarımında kullanılmak üzere potansiyel bir materyal olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, silk fibroin-based tissue adhesives have been developed to be used in the repair of corneal defects. Tissue adhesives were prepared by isolating silk fibroin from silk cocoons and applying three different concentrations (7.5 wt%, 15 wt%, 22.5 wt%) and three different irradiation times (1 min, 2 min, 4 min). The prepared tissue adhesives were structurally characterized by FTIR analysis. Swelling analyzes of tissue adhesives were performed in PBS, degradation analyzes were performed in PBS and artificial tears. Afterwards, mechanical strength tests and in vitro and ex vivo burst pressure tests were performed. The biocompatibility tests of the developed tissue adhesives with corneal fibroblast cells were performed and the cell adhesion behaviors and cell morphologies were examined by DAPI/Actin analysis by seeding corneal fibroblast cells on the tissue adhesives that were proven to be biocompatible. In addition, the proliferation behavior of cells seeded on tissue adhesives was determined by PrestoBlue analysis. It was concluded that the developed tissue adhesives are a potential material to be used in the repair of corneal injuries.