Establishing operating of a warehoouse
Bir ambarın kurulması ve işletilmesi
- Tez No: 77322
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
IV ÖZET Günümüzün, değişen piyasasında rekabeti sürdürmek için şirketlerde değişmelidir. Şirketlerin ihtiyaçlarını önceden karşılayan sistemler artık yolları üzerindeki bir engel olmaktadır. Ambarlarda çoğu zaman bu engellerin başında gelmektedir. Bu tezde ambarların rolü ve özellikleri, yerleşim ve tasarım prosedürleri, ve işletme sistemleri ile ekipmanları incelenmiştir. Genel olarak ambarcılık kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Bak Ambalaj A.Ş.'nin silindir ambarı uygulama alanı olarak seçilmiştir. Bu uygulamanın amacı şirketin silindir ambarını analiz etmek, düzenlemek, ve etkinliğini arttırmaktır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT To remain competitive in today's changing market, companies must change, too. The systems that used to meet companies' requirements before appear as an obstacle in their way any more. Warehouses are quite often the first of such systemic obstacles. In this thesis, the role and properties, the layout and design procedures, and the operation systems and equipment of warehouses are examined. A general attempt is made to clarify the concept of warehousing. Engraved cylinders warehouse belonging to the firm, Bak Ambalaj Corporation, has been chosen as the facility for application. The goal of this application is to analyse and organise the corporation's engraved cylinders warehouse, and to improve its efficiency.