A Research on the treatment technologies of cyanide containing industrial waste water 'A case study for gold mining effluens
Siyanür içeren endüstriyel atıksular üzerinde arıtma teknolojilerinin araştırılması 'Altın madeni çıkış sularında bir örnek çalışma'
- Tez No: 77321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER Y. KÜÇÜKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
VI ÖZET Siyanür atıklarının kaynaklarından birisi de kıymetli metallerin elde edilmesidir. Özellikle altın ve gümüş elde edilmesidir. Bu tür atıksular oluştuktan hemen sonra arıtılmalıdır. Bu çalışmada, çeşitli endüstrilerin atıksularındaki ve arıtım sonucundaki serbest siyanür miktarının iyon seçici elektrot yöntemi ile belirlenmesi, siyanürlü atıksuların arıtılması alternatifleri ve özellikle Ovacık altın madeninde kullanılacak olan Inco S02/Hava (Kimyasal Arıtım Prosesi) yöntemi incelenmiştir. Tesisin kurulma aşamasındaki optimum koşulları sağlama test sonuçları ile tesisin kuruluşundan sonraki bir haftalık performans test sonuçlarına göre siyanür ve ağır metallerin arıtım öncesi ve sonrası durumları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT One of the cyanide wastes source is extraction of some of the precious metals; i.e., gold and silver. After formation of waste waters which include cyanide, it should be treated. In this study, I wanted to determine free cyanide levels of some of the industries' waste water with ion selective electrode and investigate treatment technologies' alternatives of cyanide particularly Inco SO2/Air process (Chemical Process) which will be used at Ovacik Gold Mine. According to the treatment process set-up results and belong to the one week test studies, tried to determine cyanide and heavy metals results conditions before and after treatment of cyanide waste waters.