The synthesis and spectroscopic studies on some new sugar derivatives
Bazı yeni şeker türevlerinin sentezi ve spektroskopik çalışmaları
  1. Tez No: 77323
  2. Yazar: HALUK DİNÇALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bazı şekerlerin trikloroetiliden asetallerinin hazırlanması ve bunların tosilleme ve azidleme reaksiyonları üzerinde duruldu. Reaksiyonlarda başlangıç maddesi olarak gluko- 3-kloraloz kullanıldı. Yapısal ve sterokimyasal araştırmalar spektroskopik teknikler kullanılarak gerçekleştirildi. İlk olarak, gluko-P-kloraloz trifenilklorometan'la reaksiyona sokuldu, sonra da p- tojuensülfonilklorür ile tosillendi. İkinci olarak, gluko-P-kloraloz'un tüm -OH grupları p-toluensülfonilklorür ile tosillendi. Tosilleme reaksiyonundan elde edilen 3?5,6-Tri-0-tosil-l,2-O-trikloroetiliden-a -D-glukofuranoz, bir azido bileşiği vermek üzere sodyum azid ile reaksiyona sokuldu. Bir tosil grubunun bir azid iyonuyla yerdeğiştirmesi C-6 karbon atomunda gözlendi. 6-Azido- 6-deoksi-3,5-di-0-tosil-l,2-0-trikloroetiliden-a-D-glukofuranoz ayrıldı ve yapısı spektroskopik metodlarla belirlendi.
Özet (Çeviri)
Preparations of the trichloroethylidene acetals of some sugars and their tosylation and azidation reactions were studied. The gluco-P-chloralose was employed in the reactions as a starting material. Structural and stereochemical investigations were carried out by using spectroscopic techniques. Firstly, the gluco-P-chloralose was reacted with triphenylchloromethane and then, tosylated with p-toluenesulfonylchloride. Secondly, all -OH groups of the gluco-p-chloralose were tosylated with p- toluenesulfonylchloride. 3,5,6-Tri-O-tosyl- 1,2-O-trichloroethylidene-a-D-glucofuranose synthesized from the tosylation reaction was reacted with sodium azide to give an azido compound. The displacement reaction of a tosyl group by an azide ion was observed on the C-6 carbon atom. A 6-Azido-6-deoxy-3,5-di-0-tosyl-l,2-0-trichloroethylidene-a-D- glucofuranose was isolated and its structure was identified by spectroscopic methods.