Yetişkinlik döneminde dini başa çıkma üzerine bir araştırma
A research on religious coping in adulthood period
  1. Tez No: 773220
  2. Yazar: ESRA BURCU ATAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bireylerin yaş dönemlerine bakıldığında, yetişkinlik dönemi kimlik arayışının olduğu bir dönem olarak karşımıza çıkar. Bu bağlamda bu araştırmanın temel amacı, yetişkinlik dönemindeki bireylerin kimlik statüleri ile kullandıkları başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bununla beraber yetişkinlik dönemindeki insanın anlam ve mutluluk arayışı, bir psikoterapi ekolü olarak Logoterapi, Logoterapinin dine bakış açısı, anlam arayışında kişinin dini inancının ne derece ve ne yönde etkisi ya da katkısı olduğu konuları ele alınıp araştırılmıştır. Yetişkin bireyin anlam arayışı ve anlamsızlık gibi konulara yer verilmiş olup onun dini inancının, dindarlık düzeyinin psikolojik iyi oluşuna ve bu bağlamda başına gelen olumsuzluklarla başa çıkma çabasına bulunduğu katkı değerlendirilmeye çalışılmıştır. Kişinin sahip olduğu Tanrı inancı, dindarlık düzeyinin başa çıkma yolculuğunda inanan insana bir dünya görüşü ve kalıcı anlamlar sunarak rehberlik etmek suretiyle destek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at the age periods of individuals, the adulthood period appears as a period in which there is a search for identity. In this context, the main purpose of this research is to reveal the relationship between the identity status of individuals in adulthood and the coping strategies they use. In addition, the search for meaning and happiness in adulthood, Logotherapy as a psychotherapy school, the perspective of Logotherapy on religion, and the extent and direction of the individual's religious belief in the search for meaning have been discussed and researched. Subjects such as the search for meaning and meaninglessness of the adult individual are included, and the contribution of his religious belief, level of religiosity to the psychological well-being and in this context, to the effort to cope with the negativities that happen to him has been tried to be evaluated. It has been concluded that the belief in God and the level of religiosity of the person support the believer in the journey of coping by guiding the believer by presenting a worldview and permanent meanings.