Emekli polis memurlarında Tanrı algısı
The God concept in retired police officers
  1. Tez No: 773221
  2. Yazar: ZEYNEP KASIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma; polis memurluğu görevini tamamlayarak emekli olmuş polislerin Tanrı algısı kavramına dair düşünce ve değerlendirmelerini incelemek üzere yapılmıştır. Polis memurluğunun yoğun stres ve zorluklarla iç içe olmasından dolayı tanrı algısına geçmeden önce stres ve travma kavramları ele alınmış; polislik ile stres ve travma kavramlarının ilişkisi araştırılmıştır. Tanrı algısında dinin etkileri incelenmiş, İslamiyet'te tanrı algısı ile insan arasındaki ilişkilere değinilmiştir. Yapılan anket ve ölçek çalışması ile; emniyet teşkilatının farklı birimlerinin herhangi birinde görev yaparak emekli olmuş polis memurlarının Tanrı fikrine ve Tanrı ile ilişkilerine dair cevaplar incelenmiştir. Son olarak ise sonuç kısmında bu etmenlerin polisleri üzerindeki yansımaları ve etkilerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to investigate the thoughts and evaluations about God concept of retired police officers that has concluded their police officer duties. Since occupution of police officers are related to high level stress and trauma, the stress and trauma phenomenons and their relation to occupution of police officers examined before God concept. The effects of religion over God concept are inspected, and the relationship between God concept and humanity in İslam are mentioned. The answers of retired police officers that has worked different duties in different branches of law enforcement about God concept and their relation with God has been inspected via conducted interviews and scaling studies.İn the result section effects of this parameters on police officers has been exponded.