Türkiye'de Milli Görüş partilerinde milliyetçilik anlayışı
Nationalism in 'The National Vision' parties in Turkey
- Tez No: 773237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY ERCAN SEPETCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Milliyetçilik ideolojisi farklı kuramsal düzlemlere sahip, içerik bakımından zengin ve eylemsel olarak güçlü bir görüştür. Her toplumun gelişimine, toplumsal yapısına, kültürüne ve siyasi geleneklerine bağlı olarak değişen milliyetçilik anlayışının, ortak bir tanımda ifade edilemeyeceği gibi doğuşunun ne zaman olduğu hususunda net bir tarih vermek de oldukça zordur. Modernleşme süreci olarak adlandırılan dönemin ürünü olan Fransız Devrimi, milliyetçilik düşüncesinin görünür kılınmasındaki en önemli süreç olarak kabul edilmektedir. Bu tarihten itibaren olgunlaşan 'millet' kavramı dünya devletlerine ve toplumlarına nüfuz etmeye başlayarak, ulus devlet inşa hareketlerine önayak olmuştur. Türk milliyetçiliği 19. yüzyılda filizlenmeye başlamıştır. Milliyetçilik, Türkiye'de hem merkez hem de çevre partilerin fikir zeminlerinde yer etmiş hem de yurttaşlar için 'kendini tanımlama' aracı haline dönüşmüştür. Türk siyaseti de pek çok farklı milliyetçilik söylemine ve anlayışına şahit olmuştur. Türkiye'deki radikal sağ akımlardan birisi, İslami dayanaklara sahip siyasal bir düzen fikri çerçevesindeki Millî Görüş Hareketi de milliyetçilik ideolojisinin barındığı bir akımdır. Millî Görüş Hareketi, içinde milliyetçi unsurlar barındıran İslami ve muhafazakâr izler taşıyan bir anlayıştır. Yeni bir kimlik ve ulus inşa edilebilmesi gayesinde olan hareket, milli kimlik ile ümmet kimliğini kaynaştırmayı hedefler. Türk milliyetçiliği ile İslamiyet iç içe geçirilerek sunulmuştur. Bu durum Millî Görüş adına yeni bir milliyetçilik anlayışı demektir. Bu sebeple çalışmada, Millî Görüş Hareketi'nin siyasi partilerinin parti programları, seçim beyannameleri ve partililerin söylemleri incelenerek milliyetçi unsurlar tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ideology of nationalism is a view that has different theoretical levels, its rich about content and powerful in action. The understanding of nationalism, which changes depending on the development, social structure, culture and political traditions of each society, cannot be expressed in a common definition, and it is very difficult to give a clear date as to when it was born. The French Revolution is a outcome of a period called modernization process, this is accepted as the most effective process in making the idea of nationalism visible. Since this date the concept of“nation”has matured, it started to penetrate the states and societies of the world and pioneered the building movements of nation states. Turkish nationalism started in the 19th century. In Turkey nationalism has taken its place in the ideas of both central and peripheral parties and the citizens use the parties to express themselves. Turkish politics has also witnessed many individual discourses and perspectives of nationalism. One of the radical right wing movement in Turkey; The national vision movement is within the the framework of a political structure based on Islamic principles is also a movement that promotes nationalism as a political ideology. The National Vision Movement is an Islamic and conservative understanding that contains nationalist elements. The movement aims to combine national identity and ummah to build a new nation and identity. It is presented by combining the the Turkish nationalism and Islam religion. This means a new understanding of nationalism in the concept of national vision. That's why in this work, The nationalist elements were tried to be determined by examining the party programs of the political parties of the national vision movement, the election manifestos and the discourses of the party members.