Eğitim birliği çerçevesinde Türk eğitim sisteminin temel amaç ve ilkelerinin uygulanma durumu
Implementation status of the basic aims and principles of the Turkish education system within the framework of the education union
- Tez No: 773289
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ SARPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Eğitim sistemlerinin okullardaki eğitimin en verimli şekilde planlanıp, uygulanabilirliğini sağlamaya yönelik ortamların oluşturulması amacıyla ortaya çıktıkları söylenebilir. Bu sistemler kendini gerçekleştirecek bireyler yetiştirirken, bulundukları ülkelerin coğrafi ve kültürel özelliklerini eğitim ile harmanlayan doğal bir yapıya sahiptirler. Eğitim sistemleri bu bağlamda bireyi geliştirirken aynı zamanda iyi birer vatandaş yetiştirebilecek eğitim politikalarına sahip olmalıdır. Türk eğitim sisteminde Cumhuriyet dönemi öncesi dağınık ve çok başlı eğitim politikasına sahip olan yapıya, Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile son verilmiştir. Bu sayede eğitim birliği sağlanması amaçlanmış ve eğitim sistemimiz yeni amaç ve ilkeler doğrultusunda yeniden ele alınmıştır. Bilimsel, laik ve millî bir eğitimin temelini oluşturan bu genel amaç ve temel ilkeler oldukça büyük önem taşımaktadır. Ancak 1940'lı yılların sonlarına doğru siyasi, dini etkiler ve popülizm etkisi ile Millî Eğitim Temel Kanunu'nda yer alan bu amaç ve ilkelerden uzaklaşılmaya başlanmıştır. Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim kademesindeki okullarda Türk Eğitim Sistemi'nin temel amaç ve ilkelerinin uygulanma durumunu ve eğitim birliği açısından önemini öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşleri çerçevesinde ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Ankara ilinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında kamu ve özel ortaöğretim okullarında görev yapan 10 öğretmen ve 6 okul yöneticisinden oluşmaktadır. Çalışma grubu belirlemede basit seçkisiz örnekleme ve amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilikten yararlanılmıştır. Veriler uzman görüşleri alınarak araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde araştırma problemi ve buna ilişkin alt problemler içerik analizi yöntemiyle alt temalara ve kategorilere ayrılarak gerekli kodlamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It can be said that education systems emerged with the aim of planning the education in schools in the most efficient way and creating environments to ensure its applicability. While these systems raise individuals who will realize themselves, they have a natural structure that blends the geographical and cultural characteristics of the countries they are in with education. In this context, education systems should have education policies that can raise good citizens while developing the individual. The structure that had a scattered and multi-headed education policy in the Turkish education system before the Republican period was ended with the Tevhid-i Tedrisat (Law of Unification of Education). In this way, it was aimed to provide educational unity and our education system was reconsidered in line with new goals and principles. These general aims and basic principles, which form the basis of a scientific, secular and national education, are of great importance. However, towards the end of the 1940s, political, religious influences and populism began to move away from these aims and principles in the National Education Basic Law. The aim of this research is to reveal the application status of the basic aims and principles of the Turkish Education System in secondary education schools and their importance in terms of education unity within the framework of the views of teachers and school administrators. Case study, one of the qualitative research designs, was used in the study. The study group of the research consists of 10 teachers and 6 school administrators working in public and private secondary schools in Ankara in the academic years of 2021-2022. Maximum diversity from simple random sampling and purposive sampling methods was used in determining the study group. The data were collected through a semi-structured interview form created by the researcher by taking expert opinions. In the analysis of the data, the research problem and related sub-problems were divided into sub-themes and categories using the content analysis method and the necessary coding was done.