2019-2021 yılları arası televizyon reklamlarında aile içi toplumsal cinsiyet rollerinin incelenmesi
An analysis of family gender roles in television advertising between the years 2019-2021
  1. Tez No: 773299
  2. Yazar: BURÇİN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ALP PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Reklamlar, bir ürün ya da hizmetin tanıtım ve satımında kullanılan son derece etkili araçlardır. Bu işlevlerinin yanı sıra reklamlar bireylerin toplumsallaşma sürecinde de etkilidirler. Reklamlar, toplumsal cinsiyet rolleri ve kalıp yargıları doğrultusunda sunduğu temsiller ve kurguladığı yaşam biçimleriyle başta çocuklar olmak üzere bireyleri etkilemektedir. Toplumsal cinsiyet rolleri, kadın ve erkek için doğru kabul edilen davranışlar; toplumsal cinsiyet kalıp yargıları ise, kadın ve erkekten beklenilen özellikler ve genellemeler olarak ifade edilmektedir. Söz konusu toplumsal cinsiyet rolleri ve kalıp yargılarına reklamlarda yer verilmektedir. Bu çalışmada, televizyon reklamlarında aile içi toplumsal cinsiyet rollerinin nasıl gösterildiği feminist çözümleme yöntemi ve göstergebilimsel yöntem ile incelenmiştir. Bu amaçla, 2019-2021 yılları arasında yayımlanan televizyon reklamlarında aile temalı reklamlar incelenmiştir. Yapılan incelemelerin sonucunda, son yıllarda yayımlanan aile temalı televizyon reklamlarında toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda iyileşmeler olduğu saptanmıştır. Toplumsal cinsiyet eşitliğine dair farkındalığın artması ve feminist reklamcılığın yaygınlaşması, televizyon reklam filmlerinde yansıtılan toplumsal cinsiyet rolleri ve kalıp yargıların olumlu anlamda değişmesine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Advertising, which has become a necessity for companies, is very effective in the promotion and sale of products or services. Advertising also plays an active role in the socialization process. Advertisements affect individuals, especially children, with the representations it offers and the lifestyles it constructs in line with gender roles and stereotypes. Gender roles are used to refer to socially-accepted attitudes and behaviors which are considered appropriate for an individual's sex; gender stereotypes are expressed as the expected characteristics and generalizations from men and women. Advertisements include these gender roles and stereotypes. In this study, family gender roles in the commercials are analyzed based on the feminist and semiotic method. With this aim, the family-themed television commercials between the years 2019-2021 have been analyzed. The results of this study indicate that in recent years television advertising tends to represent modern family life shaped by gender equality. The increasing awareness concerning gender equality together with the spread of feminist advertising have positively influenced the gender roles and stereotypes represented in television advertisements.