İmmunoterapi alan kanser hastalarında arteriyel sertlik (arterıal stıffness) düzeyini etkileyen faktörler
Factors affecting the level of arterial stiffness in cancer patients taking immunotherapy
- Tez No: 773300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN OKTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı kliniğimizde immunoterapi alan kanser hastalarında arteriyel sertlik düzeyini etkileyen faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Haziran 2021 ile Haziran 2022 tarihleri arasında kliniğimizde malign melanom, akciğer kanseri, RCC tanısı ile takipli immünoterapi tedavisi almakta olan 42 hastayla prospektif olarak yapılmıştır. Hastaların ilk başvuru anında boy, kilo, VKI, yaş, cinsiyet, kanser türü, daha önce kanser için aldıkları tedavi, alınan tedavide kullanılan ajanlar, mevcut kullanmakta oldukları immünoterapi ajanları, komorbid durumları, sigara kullanım öyküsü kayıt edildi ve arteriyel sertlik düzeyleri ölçüldü. Hastalar ilk ölçümü takiben üçüncü ve altıncı kürde yeniden görülerek ölçümleri tekrarlandı ve kayıt altına alındı. Arteriyel sertlik düzeyine yaş, cinsiyet, VKI , kanser türü, daha önce aldığı KT, daha önce aldığı braf inhibitörü, daha önce aldığı tirozin kinaz inhibitörü, kullanılmakta olan immunoterapi ajanı, komorbid hastalık varlığı, sigara içme durumunun etki edip etmediği değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda en sık erkek cinsiyet saptanırken kadın /erkek oranı 1/5 idi. Cinsiyet ile NDH arasında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose and Hypothesis: The aim of our study is to investigate the factors affecting the level of arterial stiffness in cancer patients receiving immunotherapy in our clinic. Methods: The study was conducted prospectively with 42 patients with the diagnosis of malignant melanoma, lung cancer, and RCC receiving follow-up immunotherapy treatment in our clinic between June 2021 and June 2022. The patients' height, weight, BMI, age, gender, type of cancer, previous treatment for cancer, agents used in the treatment, current immunotherapy agents, comorbid conditions, smoking history of the patients were recorded, and arterial stiffness levels were measured at the time of first admission. After the first measurement, the patients were seen again in the third and sixth cycles, their measurements were repeated and recorded. It was evaluated whether age, gender, BMI, cancer type, previous chemotherapy, previous braf inhibitor, previous tyrosine kinase inhibitor, immunotherapy agent being used, presence of comorbid disease, smoking status affected the arterial stiffness level. Results: In our study, the most common gender was male, and the female/male ratio was 1/5. There was no significant difference between gender and NDH.