İkiz preterm bebeklerin postmenstrüel 40. haftaya dek büyüme hızının değerlendirilmesi
The evaluation of twin preterm infants' growth rate up to the postmenstrual 40TH week
- Tez No: 773298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE SÜRMELİ ONAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İkiz gebeliklerde perinatal mortalite, kısa ve uzun dönem morbiditelerin en önemli nedeni preterm doğumdur. Büyük çoğunluğu preterm doğan ikiz bebeklerin büyümesi standart çizelgelerle izlenmektedir. Bu çalışma, 1 Ocak 2016-31 Aralık 2021 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, ikiz ve tekil gebeliklerden preterm olarak doğan bebeklerin postmenstrüel (PM) 40. haftaya kadar olan büyüme izlemlerini ortaya koymak ve ikiz bebekleri hem ikiz eşleriyle hem de gebelik yaşı uyumlu tekil doğan bebeklerle farklı eğrileri kullanarak karşılaştırmak amacıyla retrospektif olarak yapılmıştır. Doğumdan PM 40. haftaya kadar üç kesitsel zamanda (doğum, PM 36. hafta ve PM 40. hafta) kaydedilen antropometrik ölçümler standart büyüme izlem çizelgesi Fenton'un yanı sıra ikizlere özgü çizelgelerden Briffa ve Ananth'a ait çizelgelerle değerlendirilmiştir. Çalışmamızda İkiz Grup'a 62 bebek, Tekil Grup'a 69 bebek dahil edilmiştir. Her iki grup antropometrik ve klinik izlem parametreleri, morbiditeler, bileşik olumsuz neonatal sonuçlar açısından benzer bulunmuştur. İkiz alt gruplarında da morbiditelerde ve antropometrik ölçümlerde fark saptanmamıştır. İkiz grupta Fenton'a göre daha fazla bebeğe SGA ve ekstrauterin büyüme geriliği (EUBG) tanısı konulurken, Ananth ve Briffa'ya göre daha az bebek bu tanımlamaya uygun bulunmuştur. Grafiklerin uyum oranlarının zamanla azaldığı görülmüştür. İkiz bebeklerde olduğundan fazla SGA ve EUBG tanısı konulması gereksiz invaziv girişimlere yol açabilir. Sonuçlar ışığında iki yaşına kadar ikizlere özgü büyüme eğrilerinin oluşturulması ve bu eğrilere göre büyüme izleminin yapılmasının daha doğru olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Preterm birth is the leading cause of perinatal mortality and short- and long-term morbidities in twin pregnancies. Twin infants, the majority of whom were delivered preterm, are followed using standard growth charts. The purpose of this study was to reveal the growth follow-ups of twin and singleton preterm infants born between 1 January 2016 and 31 December 2021 at Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty Hospital until the postmenstrual (PM) 40th week and to compare the growth rates of twins with their twin partners and with gestational age-matched singleton controls. This study was carried out retrospectively utilizing three different growth charts. Anthropometric measurements obtained at three cross-sectional times (birth, PM 36th week, and PM 40th week) from birth to PM 40 weeks were analyzed using Fenton's standard growth chart as well as Briffa and Ananth's twin-specific charts. In our study, we enrolled 69 newborns in the Singleton Group and 62 infants in the Twin Group. The anthropometric and clinical follow-up characteristics, morbidities, and composite adverse neonatal outcomes were found to be similar in both groups. In the twin subgroups, there were no differences in morbidities and anthropometric measurements. According to Fenton, more infants in the twin group were classified with SGA and extrauterine growth retardation (EUGR), whereas Ananth and Briffa identified fewer babies who fit these classifications. Over time, the compatibility rates of the growth charts were observed to decrease. Overdiagnosis of SGA and EUGR in twin infants may lead to unnecessary invasive procedures. In light of the findings, we think it would be more accurate to develop twin-specific growth charts up until the age of two and to monitor the growth in accordance with these charts.