Öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme ve inovatif düşünme becerilerinin incelenmesi
Examination of teachers' lifelong learning and innovative thinking skills
- Tez No: 773302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTE DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme ve inovatif düşünme becerilerinin arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, bu araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiş olup araştırmanın çalışma evrenini İzmir ilinde görev yapmakta olan öğretmenler oluşturmaktadır. Bu araştırmaya İzmir evreninden İzmir'in Karşıyaka, Menemen ve Çiğli bölgesinde görev yapmakta olan 432 öğretmen katılmıştır. Basit seçkisiz örnekleme yapılarak örnekleme girecek her katılımcı için eşit fırsat tanınmıştır. Veri toplama aracı olarak Wielkiewicz ve Meuwissen tarafından 2014 yılında orijinali İngilizce olarak hazırlanan Engin, Kör ve Erbay (2017) tarafından Türkçe'ye uyarlanan,“Yaşam Boyu Öğrenme”ölçeği kullanılmıştır. Yaşam boyu öğrenme ölçeğine dair Cronbach alpha değeri 0.895 olarak hesaplanmıştır. Diğer veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen ve öğretmenlerin inovatif düşünme becerilerinin tespit edilmesi amacıyla kullanılan ''İnovatif Düşünme Beceri Ölçeği'' dir. Analizler sonucunda KMO değerinin 0.913 olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin güvenirlik katsayıları ölçeğin geneli için 0.924 olarak bulunmuştur. İnovatif Düşünme Beceri Ölçeği 35 madde 4 alt boyuttan oluşmuştur. Verilere ilişkin ilk önce verilerin normallikleri incelmiş olup normal dağılım göstermesi nedeniyle bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi ve pearson korelasyonlar çarpımı testleri kullanılmıştır. Testlerden elde edilen bulgulara göre yaşam boyu öğrenme becerileri ile inovatif düşünme becerileri arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine to investigate the relation between teacher's lifelong learning and innovative thinking skills. For this purpose, this research is a relational survey model and the universe of the research consists of teachers working in Izmir. 432 teachers working in Karşıyaka, Menemen and Çiğli regions of İzmir participated in this research. By making simple random sampling, equal opportunity was provided for each participant to be included in the sample. The“Lifelong Learning”scale, which was originally prepared in English by Wielkiewicz and Meuwissen in 2014 and adapted into Turkish by Engin, Kör and Erbay (2017), was used as a data collection tool. The Cronbach alpha value for the lifelong learning scale was calculated as 0.895. As another data collection tool, the“Innovative Thinking Skill Scale”was developed in order to determine the innovative thinking skills of teachers in the research. The Innovative Thinking Scale consists of 35 items and 4 sub-dimensions. Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) test was used to test it. As a result of the analysis, it was determined that the KMO value was 0.913. The reliability coefficients were found to be 0.924 for the overall scale. First of all, the normality of the data was examined, and because of the normal distribution, independent samples t-test, one-way analysis of variance and Pearson correlation product tests were used. According to the findings obtained from the tests, a positive, moderate and significant relationship was found between lifelong learning skills and innovative thinking skills.