Nihilizmi aşmak: Nietzsche'de yaşamın özü olarak güç istemi
Overcoming nihilism: The will to power as the essence of life in Nietzsche
  1. Tez No: 773309
  2. Yazar: HAVVA NUR KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Felsefe tarihinde nihilizm denilince ilk akla gelen isim Nietzsche'dir. Kendisinin de bir nihilist olduğunu söyleyen Nietzsche, her türden olguyu, durumu ya da olayı“yaşam”açısından değerlendirdiğinden, nihilizmi de yaşam bağlamında ele almaktadır. Nihilizm bir yanıyla yaşamda anlamın ve değerin olmadığı, ama öte yandan da insanın“yaşamdan yana”olmasının ön koşullarını sağlayan bir durumdur. Ancak böyle bir durum yaşanarak değerlerin yeniden değerlendirilmesinin yolu açılabilir ve böylece yeni değerler ortaya konabilir. Bu tezde amaçlanan nihilizmin Nietzsche'nin diğer kimi düşünceleriyle (yaşam, güç istemi, üstinsan) birlikte ele alındığında anlaşılabileceğini göstermektir. Bu amacın gerçekleşmesi için; Tezin birinci bölümünde Nietzsche'nin düşüncesinde nihilizmden ne anlaşıldığı, ne türden nihilizmlerden söz edildiği ortaya konularak, nihilizmin bir düşünme ve yaşam biçimi olduğu gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu yanıyla nihilizm yaşanması gereken, ama aynı zamanda aşılması gereken bir durumun adı olarak karşımıza çıkmaktadır. İkinci bölümde ise nihilizmin nasıl aşılacağı ele alınarak, nihilizmle doğrudan bağlantılı olan yaşam, üstinsan ve güç istemi kavramlarına bakılmaktadır. Adı geçen kavramların doğrudan doğruya birbirleriyle bağlantısı ortaya konularak, nihilizmi ancak belirli bir tarzda gücü isteyen ve belirli bir tip insanın -üstinsanın- aşabileceği gösterilmektedir. Nihilizmin ne olduğu ve nasıl aşılabileceğine ilişkin yapılan analizler sonucunda; nihilizm kişi yaşamında, toplumda, kültürde, vs. görülebileceği; olumlu anlamda nihilizmin yeni değerler yaratmanın ön koşulunu sağladığı; nihilizmin insanda yaşama ilişkin bir şeylerin farkına varmasına neden olduğu; özellikle kişinin, yaşamda anlam ve değer bulduğunda da nihilizmi aşılabileceği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
When nihilism is mentioned, the first name that comes to mind is Nietzsche in the history of philosophy. As Nietzsche, who also identifies himself as a nihilist, interprets each fact, condition, and event in terms of“life”and therefore takes nihilism within the context of life too. On the one hand nihilism appears as a condition in life in which there is no meaning and value, on the other hand but, it preconditions man to be“for life”. Only after such a condition is experienced, the way for reevaluation of values can be made and thus new values can be put forth. What is intended in this thesis is to set out what nihilism is and to show that it can best be understood when taken together with other thoughts (life, will to power, overman) of Nietzsche. To realize this aim, in the first chapter of this thesis what is understood from nihilism in Nietzsche's thought and the kinds of nihilism noted, will be set forth and it will be attempted to demonstrate that nihilism is a way both of life and thinking. In this sense, nihilism appears not only as a condition to be lived through but also as the name of something to be overcame. In the second chapter, the question of overcoming nihilism is discussed and directly connected concepts of life, overman and will to power are analyzed. The direct relation between the concepts in question will be assessed and it will be shown that only a certain type of man, willing power in a certain way i.e. –overman- can overcome nihilism. As a result of the analysis related to what nihilism is and how it can be understood, it appears that nihilism can be seen in personal life, society or culture etc., it provides the precondition for creating new values in the positive sense, and it leads man to realize something about life and especially it can also be overcome when man finds meaning and value in life.