Kortikosteron etkisi baskılanmış farelerde sosyal yenilgi stresinin çabaya dayalı karar verme üzerine etkileri
The effects of social defeat stress on effort-based decision making in corticosterone supressed mice
- Tez No: 773324
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN DARIYERLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Farelerde kronik sosyal yenilgi stresi uygulaması sonrası çabaya dayalı karar verme yetisinin etkilenme derecesinin bariyerli Y-labirent ile test edilmesi amaçlanmıştır. Yükselen kortikosteron seviyeleri baskılanarak sosyal yenilgi stresindeki çabaya dayalı karar vermedeki rolü araştırılmıştır. Gereç ve yöntem: Kronik Sosyal Yenilgi Stresi Protokolü ile, C57BL/6J farelere, CD-1'ler yoluyla stres uygulanmıştır. Denekler 3 gruba ayrılarak, stres grubu C'ye metirapon, stres grubu B ve kontrol A grubuna plasebo verilmiş, farelerin kan kortikosteron düzeylerine bakılmıştır. Bariyerli Y-labirent'te yüksek ödül içeren kola sırasıyla 10cm, 15cm ve 20cm yüksekliğinde bariyerler konarak, A, B ve C grubu farelerin seçtiği kol ve latansları kaydedilmiş, sonuçlar çok yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim was to test the influence of chronic social defeat stress on effort-based decision making in mice, using Barrier Y-maze. Suppressing rising corticosterone levels, it's role in effort-based decision making was investigated. Materials and Method: With the Chronic Social Defeat Stress Protocol, C57BL/6J mice were stressed via CD-1s. Metyrapone was given to stress group C, placebo was given to stress group B and control group A, blood corticosterone levels of the mice were checked. In the barrier Y-maze, 10cm, 15cm and 20cm high barriers were placed on the arm containing high reward; arm selection and latency of the mice were recorded. Results were analyzed by multidirectional ANOVA.