Malign mezotelyoma hastalarında BAP-1 sunusunun tedavi cevabı ve prognoz üzerine etkileri
The effects of BAP-1 expression on prognosis and treatment response and in malignant mesothelioma patients
  1. Tez No: 773325
  2. Yazar: TUNA HAN YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER METİNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışmasında MPM tümör doku örneklerinde BAP-1 sunu durumu incelenerek kemoterapi cevabı ve prognozu öngörmedeki etkinliğinin belirlenmesi amaçlanarak yapılmıştır. Çalışmamız 2009-2020 yılları arasında kliniğimizde tedavi ve takibi yapılan 107 hastayı içermektedir. Hastaların demografik, klinik, prognoz ve kemoterapi cevap verileri kayıt edilerek ve tanı anındaki tümör doku örneklerinde BAP-1, WT1, kalretinin sunu durumlarının tekrar değerlendirilmesi yapıldı. Hastalarda BAP-1 sunu kaybı (mutasyonu) %64,5 olarak saptandı. Ortanca sağkalım süresi BAP-1 sunu kaybı olanlarda 14 ay ve BAP-1 sunusu mevcut olanlarda 10 ay şeklindeydi (p=0,082). Kemoterapi tedavisine objektif cevap sağlanan hastaların %76,9'sinde BAP-1 sunu kaybı olduğu görüldü (p=0,266). MPM tanısında kullanılan iki belirteç olan WT1 ve Kalretinin durumları ile sağkalım ve kemoterapi cevap durumu da incelendi. Ortanca sağkalım süresi WT1 sunusu mevcut olanlarda 14 ay iken WT1 sunusu olmayanlarda 12 ay olarak bulundu (p=0,012). Kalretinin sunusu olanlarda 15 ay ve kalretinin sunusu olmayanlarda 8 ay şeklindeydi (p=0,016). Kemoterapiye objektif veren hastalarda; WT1 sunu pozitifliği %95,6 ve kalretinin sunu pozitifliği %100 şeklindeydi. BAP-1 sunu kaybı, WT1 pozitifliği ve kalretinin pozitifliği evre ve histopatolojik tipten arındırılmış çok değişkenli analizde de daha iyi bir sağkalımla ilişkili olarak saptandı (sırasıyla p=0,004, p=0,029, p=0,017). Kemoterapiye cevabın öngörülmesinde BAP-1 sunu kaybı orta düzeyde duyarlılık (%76,9) ve özgüllükte (%60,5) iken WT1 ve kalretinin sunu pozitifliği ise yüksek duyarlılık (%95,8 ve %100) ancak düşük özgüllük (%26,3 ve %16,5) ortaya çıkardı. Sonuç olarak MPM tanısında kullanılan bu belirteçlerin değerlendirilmesi ile klinisyenlere ek iş yükü getirmeden tanı anında prognoz üzerine değerli bilgiler sağlayabileceği görüldü ancak kemoterapi cevabını öngörmede bu belirteçlerin şu aşamada yeterli işlevsellikte olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to determine the BAP-1 expression status in MPM tumor tissue samples and its effectiveness in predicting chemotherapy response and prognosis. Our study includes 107 patients treated and followed up in our clinic between 2009-2020. Demographic, clinical, prognosis and chemotherapy response data of the patients were recorded and the expression status of BAP-1, WT1, calretinin in tumor tissue samples at the time of diagnosis was re-evaluated. BAP-1 expression loss (mutation) was detected in 64.5% of the patients. The median survival time was 14 months for those with loss of BAP-1 expression and 10 months for those with BAP-1 expression (p=0.082). Loss of BAP-1 expression was observed in 76.9% of patients who had an objective response to chemotherapy treatment (p=0.266). The status of WT1 and Calretinin, two markers used in the diagnosis of MPM, as well as survival and chemotherapy response status were also examined. Median survival time; It was 14 months in WT1 positive patients, 12 months in WT1 negative patients (p=0.012), 15 months in calretinin positive patients and 8 months in calretinin negative patients (p=0.016). In patients who give objective to chemotherapy; WT1 expression positivity was 95.6% and calretinin expression positivity 100%. Loss of BAP-1 expression, WT1 and calretinin positivity were associated with better survival in multivariate analysis adjusted for stage and histopathological type (p=0.004, p=0.029, p=0.017, respectively). In the prediction of response to chemotherapy, the loss of BAP-1 expression has moderate sensitivity (76.9%) and specificity (60.5%), while the positivity of WT1 and calretinin has high sensitivity (95.8% and 100%) but low specificity (26.3% and 16.5%) revealed. As a result, it was seen that the evaluation of these markers used in the diagnosis of MPM could provide valuable information on the prognosis at the time of diagnosis without adding additional workload to the clinicians, but it was seen that these markers did not have sufficient functionality at this stage in predicting the chemotherapy response.