Kentsel ve kırsal alanda yaşayan kırılgan yaşlılarda uyku kalitesi, ağrı, fiziksel uygunluk, denge ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of sleep quality, pain, physical fitness, balance and quality of life in frail elderly people living in urban and rural areas
  1. Tez No: 773323
  2. Yazar: DERYA KILIÇMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada kentte ve kırsalda yaşayan kırılgan yaşlı bireylerde uyku kalitesi, ağrı, fiziksel uygunluk, denge ve yaşam kalitesini karşılaştırmayı amaçlandı. 53' ü kırsal alanda yaşayan 53' ü kentte yaşayan 65-85 yaş arası 106 birey ile çalışma tamamlandı. Çalışmaya katılan bireylerin uyku kalitesi Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi, uyku değerlendirmesi Epworth Uykululuk Ölçeği, yorgunluk Yorgunluk Şiddet Ölçeği, ağrı şiddeti değerlendirmesi Geriatrik Ağrı Ölçeği ve McGill Melzack Ağrı Ölçeği, fiziksel uygunluk düzeyi Senior Fitness Test Bataryası, denge Berg Denge Ölçeği, yaşam kalitesi ise WHOQOL-OLD ile değerlendirildi. Çalışmamızda uyku kalitesi gruplar arasında benzer iken (p>0,05), gündüz uykululuk halinin kentteki bireylerde daha yüksek seviyede olduğu belirlendi (p0,05). Fiziksel uygunluk parametrelerinden olan sandalyede otur kalk testi ve 2 dk adım testinde kırsal alanda yaşayan bireylerin daha iyi sonuçlar aldığı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare sleep quality, pain, physical fitness, balance and quality of life in frail elderly individuals living in the city and rural areas. The study was completed with 106 individuals aged 65-85, 53 of whom live in rural areas and 53 live in urban areas. Sleep quality of individuals participating in the study is Pittsburg Sleep Quality Index, sleepiness assessment Epworth Sleepiness Scale, Fatigue Severity Scale for assessment of fatigue, pain assessment Geriatric Pain Scale and McGill Melzack Pain Scale, physical fitness level Senior Fitness Test Battery, balance assessment Berg Balance Scale, quality of life evaluated with WHOQOL-OLD. In our study, while sleep quality was similar between the groups (p>0,05), it was determined that daytime sleepiness was higher in urban individuals (p0,05). It was found that individuals living in rural areas had better results in the sit and stand test, which are among the physical fitness parameters and the 2 minute step test was done (p>0,05).