Romatoid artritli hastalarda vestibüler sistemin değerlendirilmesi
Evaluation of the vestibular system in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 773327
  2. Yazar: AYŞE SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Konuşma ve Ses Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Otoimmün hastalıklarda odyo-vestibüler disfonksiyonlar, bireyler arasında değişkenlik gösterebilir ve farklı klinik bulgulara sahip olabilir. En yaygın olarak işitme kaybı görülmektedir ve bunu tinnitus ve vestibüler bozukluklar takip etmektedir. Romatoid artrit (RA) ise temel olarak sinovyal eklemleri etkileyen, etiyolojisi ve patogenezi net olarak bilinmeyen, kronik, sistemik, otoimmün ve inflamatuar bir hastalıktır. Çalışmamızda otoimmün hastalıkların vestibüler sistem bozukluklarına neden olduğu düşüncesinden yola çıkılarak otoimmün bir hastalık olan romatoid artritli hastaların vestibüler sistemini değerlendirerek literatüre katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Çalışmamızın kontrol grubuna yaş ortalaması 41,4±10,7 olan sağlıklı 20 birey, çalışma grubuna ise yaş ortalaması 47,2±9,8 olan Gazi Üniversitesi Hastanesinde takipli romatoid artritli 26 hasta olmak üzere toplam 46 birey dahil edilmiştir. Her katılımcıya servikal ve oküler vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller (VEMP) testi ve video head impulse testi (VHIT) yapıldı. cVEMP sonuçlarına göre gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir. oVEMP test sonuçlarında gruplar arasında N1 ve P1 latans paremetreleri açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmezken sağ kulak ve toplam amplitüd değerleri çalışma grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak düşük olduğu tespit edilmiştir. oVEMP bulguları ve hastalık süresi arasındaki korelasyona göre N1 latansı ile hastalık süresi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken (p=0,000), P1-N1 amplitüdü ile hastalık süresi arasında ise negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,020). VHIT sonuçlarına göre gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Literatüre baktığımızda romatoid artritin vestibüler sistemi etkilediğine dair yapılan çalışmalarda farklı sonuçlar olduğunu görmekteyiz. Bizim sonuçlarımızda ise gruplar arasında anlamlı bir farklılık gözlemlenmezken hastalık süresinin oVEMP yanıt paremetrelerini etkilediği tespit edildi. Otoimmün bir hastalık olan romatoid artritte kulak burun boğaz tutulumu göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Audio-vestibular dysfunctions in autoimmune diseases may vary between individuals and have different clinical findings. Hearing loss is most common, followed by tinnitus and vestibular disorders. Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic, systemic, autoimmune and inflammatory disease of unknown etiology and pathogenesis that mainly affects the synovial joints. In our study, we aimed to contribute to the literature by evaluating the vestibular system of patients with rheumatoid arthritis, an autoimmune disease, based on the idea that autoimmune diseases cause vestibular system disorders. In our study, a total of 46 individuals, including 20 healthy individuals with a mean age of 41.4±10.7 years, and 26 patients with rheumatoid arthritis followed in Gazi University Hospital, with a mean age of 47.2±9.8 years, were included in the study group. Cervical and ocular vestibular evoked myogenic potentials (VEMP) test and video head impulse test (VHIT) were performed on each participant. According to cVEMP results, a statistically significant difference was observed between the groups. In the oVEMP test results, no significant difference was found between the groups in terms of N1 and P1 latency parameters, while the right ear and total amplitude values were found to be significantly lower in the study group compared to the control group. According to the correlation between oVEMP findings and disease duration, there was a significant positive correlation between N1 latency and disease duration (p=0.000), while a negative significant correlation was found between P1-N1 amplitude and disease duration (p=0.020). According to the VHIT results, there was no statistically significant difference between the groups. When we look at the literature, we see that there are different results in studies on the effects of rheumatoid arthritis on the vestibular system. In our results, while no significant difference was observed between the groups, it was determined that the duration of the disease affected the oVEMP response parameters. Ear, nose and throat involvement should not be ignored in rheumatoid arthritis, which is an autoimmune disease.