Çocuk yoğun bakım ünı̇tesı̇nde akut böbrek hasarı skorları ile yoğun bakım prognoz skorlama sistemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of acute kidney injury scores and intensive care prognosis scoring systems in pediatric intensive care unit
- Tez No: 773328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN BOZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Akut böbrek hasarı (ABH), böbreğin sıvı-elektrolit ve asit-baz dengesini devam ettirebilme yeteneğinin saatler ve günler içinde ani bozulması ile karakterize bir klinik tablodur. Çocuk yoğun bakım ünitesinde (ÇYBÜ) takip edilen kritik hastalarda ABH gelişimi günümüzde mortaliteyi etkileyen en önemli faktörlerden biridir. ÇYBÜ'de PRISM III, PIM-2, PELOD-2, pSOFA skorları mortalite riskini tahmin amacıyla kullanılan skorlamalardandır. Bu çalışmada ABH sınıflamalarından AKIN ve pRIFLE ile ÇYBÜ skorlamalarından PRISM III, PIM-2, PELOD-2, pSOFA'nın karşılaştırılması planlandı. Çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde 01.01.2018 - 01.01.2021 tarihleri arasında başvurusu sırasında yaşına göre serum kreatinin yüksekliği olmayan, 1 ay – 18 yaş arası 716 çocuk hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yatış süreleri boyunca vital bulguları, cinsiyet, kilo, boy, yatış süresi, tam kan sayımı, biyokimya, idrar çıkarımı, ventilasyon ihtiyacı, kullanılan ilaçları, birincil tanıları, komorbiditeleri, AKIN ve pRIFLE sınıflamalarına göre en ileri evredeki ABH gelişimi kaydedildi. Hastalarda başvuru anında hesaplanan PIM-2 skoru, ilk 24 saatte PRISM III skoru ve yatış süresi boyunca her 24 saatte bir hesaplanan PELOD-2 ile pSOFA skorunun en yüksek değeri kaydedildi. pRIFLE ve AKIN sınıflamalarına göre 654 (%91.3) hastada böbrek hasarı görülmezken 62 (%8.7) hastada böbrek hasarı geliştiği ve böbrek hasarı varlığının mortalite üzerine istatistiksel olarak anlamlı etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury (AKI) is a clinical picture characterized by the sudden deterioration of the kidney's ability to maintain fluid-electrolyte and acid-base balance within hours and days. The development of AKI in critically ill patients followed in the pediatric intensive care unit (PICU) is one of the most important factors affecting mortality today. PRISM III, PIM-2, PELOD-2, and pSOFA scores are among the scores used to predict mortality risk in the PICU. In this study, it was planned to compare AKIN and pRIFLE from AKI classifications and PRISM III, PIM-2, PELOD-2, pSOFA from PICU scores. In the study, 716 pediatric patients aged 1 month to 18 years, who did not have elevated serum creatinine according to their age at the time of admission to the Pediatric Intensive Care Unit of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, between 01.01.2018 and 01.01.2021 were included in the study. Vital signs, gender, weight, height, length of stay, complete blood count, biochemistry, urine output, ventilation need, drugs used, primary diagnosis, comorbidities, AKIN and pRIFLE classifications were recorded at the most advanced stage of AKI during the hospitalization period of the patients. The PIM-2 score calculated at the time of admission, the PRISM III score in the first 24 hours, and the PELOD-2 calculated every 24 hours during the hospitalization and the highest value of the pSOFA score were recorded. According to the pRIFLE and AKIN classifications, 654 (91.3%) patients did not have kidney damage, while 62 (8.7%) patients developed kidney damage and the presence of kidney damage had a statistically significant effect on mortality.