Hatay ilinde halk elinde yetiştirilen mandalarda pestivirus enfeksiyonunun virolojik ve serolojik metotlarla araştırılması
Investigation of pestivirus infections in privately owned water buffaloes in Hatay province by virological and serological methods
  1. Tez No: 773338
  2. Yazar: ZEKİ DALYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SOYDAL ATASEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Viroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Hatay ili Kırıkhan ilçesinde halk elinde yetiştirilen 18 adet aile tipi işletmelerdeki sağlıklı görünüşlü 3 aylıktan büyük 150 adet mandadan tesadüfi örnekleme yoluyla serum ve 100 adet genital sürüntü örneği alındı. Yapılan çalışmada sağlıklı görünümlü mandalardan alınan kan ve sürüntü örneklerinin hiçbirinde pestivirus nükleik asiti tespit edilmedi. Araştırmada örneklenen 150 mandadan 84 adedinde (%56) pestivirus spesifik antikor varlığı saptandı. Genel olarak işletme düzeyindeki seropozitiflik oranları %0-100 arasında belirlendi. Yetiştirme tiplerine göre, hem karma hem de sadece manda yetiştiriciliği yapılan işletmelerde %56 seropozitiflik oranları tespit edildi. Seropozitif hayvanlardan, dişi hayvanların %58'i (47/81) ve erkek hayvanların %53,6'sında (37/69) virus spesifik antikor varlığı saptandı. Yaş gruplarına göre, 3-6 aylık yaşlılarda %45,7 (16/35) ve 6 aylıktan büyük mandaların %59,1 (68/115)'inde seropozitiflik tespit edildi. Yapılan çalışmanın sonucu olarak ülkemizde farklı bir ruminant türü olan mandalarda pestivirus enfeksiyonunun yüksek yaygınlığa sahip olduğu gösterilmiştir. Gelecekte enfeksiyonun manda popülasyonundaki epidemiyolojik dinamiklerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak geniş ölçekli epidemiyolojik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
A total of 150 sera and 100 genital swabs were sampled from healthy-appeared water buffaloes aged older than 3 months in 18 private farms in Kırıkhan, Hatay province. None of the blood and genital swab samples from water buffaloes was detected pestivirus nucleic acid. Pestivirus specific antibodies were detected in 84 (56%) of 150 water buffaloes here sampled. In general, the seropositivity rates at the enterprise level were determined between 0-100%. According to the breeding types, seropositivity rates in both mixed-breeding herds and in water buffalo herds were detected as 56%. The presence of virus-specific antibodies was detected in 47 of 81 female (58%) and 37 of 69 male animals (53.6%) from the seropositive animals. According to age groups, seropositivity was detected in 16 (45.7%) of 35 buffaloes aged 3-6 months and 68 (59.1%) of 115 buffaloes older than 6 months. The findings showed that the prevalence of pestivirus infection was high in water buffaloes as well different ruminant species in Turkey, and this research will guide future large-scale epidemiological studies, which will provide a better understanding of the epidemiological dynamics of pestivirus infection in water buffalo populations.