Yeraltısuyu hızının ve yönünün özdirenç yöntemiyle saptanması
  1. Tez No: 77334
  2. Yazar: PETEK BENZEDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada, önceden açılmış bir kuyuya tuzlu su enjeksiyonu yapıldıktan sonra, özdirenç ölçümleri yaparak yer altı suyu akış yönü ve hızının belirlenmesi konusu araştırılmıştır. Bu amaçla, İzmir yöresindeki üç ayrı bölgede deneysel çalışmalar yapılmıştır. Narlı dere Bölgesi - Arıkent kuyusunda, DES ve SP yöntemleri uygulanmıştır. Üç farklı noktada, tuzlu su enjeksiyonu öncesi ve sonrası DES ölçümleri alınarak, bu noktalarda özdirenç düşüşü izlenmiştir. Bu bölgede, tuzlu suyun etkilediği derinlik 5 metre civarındadır. Tuzlu suyun daha derine etki etmemesinin nedeni, kuyu kütüğünde de görülebilen, 5 m kalınlıklı yüzey örtüsü altında bulunan, az geçirimli altere fliş birimidir. SP ölçümlerinden tuzlu su enjeksiyon zamanı saptanabilmiş ancak yeraltısuyu parametrelerine bu yöntem kullanılarak ulaşılamamıştır. İkinci uygulama bölgesi olan Aliağa - Aygaz sondaj kuyusunda, tuzlu suyun akış yönünün saptanmasına ilişkin bir çalışma yapılmıştır. Bölgenin özdirencinin küçük olmasına karşın, duyarlı ölçümlerle özdirenç düşüşleri gözlenmiştir. Menderes - Yeni köy kuyusunda yapılan son uygulamada ise, yer altı suyunun hızı eş zamanlı özdirenç ölçüleriyle hesaplanmıştır. Ayrıca, bu hız yardımıyla yer altı suyunun hidrolik eğimi ve iletim kapasitesi bulunmuştur. Kuyudan alman zemin örneklerinin laboratuardaki analizi sonucu gözeneklilik % 21 olarak saptanmıştır. Özdirenç yöntemiyle hesaplanan sızma hızının büyük olması da bu fiziksel gerçeği doğrulamaktadır.Ill Sonuç olarak, açılan bir kuyuda, enjeksiyon yöntemiyle ( jeofizik gözlem noktası, yeralt ısuyu akış yönünde alınarak ) yer altı suyu akış hızı ekonomik şekilde saptanır. Ayrıca, kuyu etrafında ışınsal dizilimler kullanıldığında, yine tek bir kuyu ve özdirenç değişimlerinden yararlanarak yer altı suyu akış yönü de bulunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Surface electrical resistivity measurements can be used to estimate the horizontal flow direction and velocity of groundwater in shallow aquifers. This can be achieved by injecting salt-water slug into an aquifer, and tracing its movement with surface resistivity measurements. In the scope of this study, the method is applied on the three field examples. The effect of salt-water on the resistivity is investigated on the Narlıdere - Ankent field example; flow direction is determined on the Aliağa - Aygaz fiield example; and flow velocity and hydraulic gradient is estimated on the Menderes - Yeniköy example. The method applied in this study, is inexpensive and straight forward to perform compared to conventional well-to-well tracer experiments.