Çakalburnu Dalyanı'nın omurgasız biomasının zaman serileri içinde incelenemsi
Investigation of invertabraid biomass of Çakalburnu bay within the time periods
  1. Tez No: 77333
  2. Yazar: HESNA BENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, Çakalburnu Dalyanı'nın Bentik Faunası ve Florası tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunun için 4 istasyon seçilmiş, ilkbahar ve sonbahar mevsimleri olmak üzere iki örnekleme yapılmıştır. 1997 yılında gerçekleştirilen bu çalışma sonucunda, 8 sistematik gruba dahil 78 tür ve bu türlere ait toplam 6913 birey tespit edilmiştir. İstasyonlardaki kalitatif ve kantitatif değişimler incelenmiş olup, İzmir Körfezi'nde yapılan çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda; lagüner alan olan bu yerin doğal özelliğini kaybettiği ve kirliliğin artmakta olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to establish the benthic fauna and flora of Çakalburnu fishpond. Thus, during the study four stations were selected and two seasonal sampling (spring and fall) were made in the study area. As a result of the study, 78 species and total 6913 individuals which belong to 8 groups have been determined. The qualitative and quantitative changes have been observed and compared with the studies done in İzmir Bay. This study has shown that this lagoon area has been lost its natural characteristic, the pollution has incresed.