Data communication and modems
Veri iletişimi ve modemler
- Tez No: 77335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNDÜZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Modemler sayısal ekipmanlar ve analog telefon ağı arasındaki arabağlaşımı sağlayan cihazlardır. Bu bağlantıyı kolaylaştırmak için, terminal emülasyon yazılanları geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında da yeni bir 'Modem Terminal Emülasyon' yazılımı gerçeklenmiştir. Bu yazılım sayesinde analog telefon ağma ulaşılabilmekte ve seri portlar üzerinden veri alış-verişi yapılabilmektedir. Program kullanıcıya kolaylık sağlayan bir menü ekranı içermekte ve Windows altında çalışabilmektedir. Programın gerçeklenmesinden önce, ön bilgi olarak veri iletim ağlan, veri iletiminin temelleri ve modemler incelenmiştir. Ayrıca Birleştirilmiş Servisler Sayısal Ağlan (ISDN) da irdelenmiştir. Son olarak da program hakkında ayrıntılı bilgi verilerek akış diyagramları çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Modems (MOdulator/DEModuIator) serve as the interconnection between digital equipment and Public Switched Telephone Network. To make this connection easier, communication software contains 'Terminal Emulation' options. This thesis includes a 'Modem Terminal Emulation' program. This program is used to access Public Switched Telephone Network and contains asynchronous file transmission options over serial ports of the computer. The program includes a user-friendly visual interface and runs under Windows. To provide a background, data communication networks and fundamentals are described and types of modems are explained firstly. 'All-digitized' data and voice networks - Integrated Services Digital Networks - are described also. At the end of the thesis, the program has been explained briefly and flow-charts have been added.