Uzaktan eğitim sürecinin üniversite öğrencilerinde kas iskelet sistemi problemleri, stres düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of distance education process on musculoskeletal problems, stress level and quality of life in university students
- Tez No: 773345
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma uzaktan eğitim sürecinde ve yüz yüze eğitim sonrasında üniversite öğrencilerinin kas iskelet sistemi problemlerini, stres düzeylerini, yaşam kalitelerini incelemek ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. 71 üniversite öğrencisi çalışmaya dahil edildi. Gönüllü katılımcılara çevrim içi anket linki gönderilerek veriler toplandı. Katılımcıların uzaktan eğitim döneminde ve yüz yüze eğitim sonrasında fiziksel aktivite düzeyleri, kas iskelet sistemi problemleri, stres düzeyleri, yaşam kaliteleri, Covid-19 korku düzeyleri, günlük oturma süreleri, teknolojik cihazları kullanma süreleri karşılaştırıldı. Fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) Kısa Form, kas iskelet sistemi problemleri Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi ve Numerik Ağrı Skalası (NAS), stres düzeyi Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili (NSP), Covid-19 korku düzeyi Koronavırüs-19 Fobisi Ölçeği (C19P-S) ile değerlendirildi. Öğrencilerin pandemi öncesi, pandemi dönemi ve yüz yüze eğitim sonrası karşılaştırmalarında oturma süreleri arasında ve telefon, laptop kullanım süreleri arasında fark bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the musculoskeletal system problems, stress levels, and quality of life of university students during distance education and after face-to-face education and to determine the related factors. 71 university students were included in the study. Data was collected by sending an online survey link to the volunteer participants. Physical activity levels, musculoskeletal system problems, stress levels, quality of life, Covid-19 fear levels, daily sitting times, and time of using technological devices were compared during the distance education period and after face- to-face education. Physical activity levels were assessed by the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) Short Form, musculoskeletal problems were assessed by the Extended Nordic Musculoskeletal System Questionnaire and Numerical Pain Scale (NPS), the stress level was assessed by the Perceived Stress Scale (PSS), quality of life was assessed by the Nottingham Health Profile (NHP), and Covid-19 fear level was assessed by the Coronavirus-19 Phobia Scale (C19P-S). In the pre-pandemic, pandemic period, and post-face-to-face education comparisons of the students, a significant difference was found between their sitting time and their phone and laptop usage time (p0.05).