Üniversite öğrencilerinin Covid-19 pandemisinde çevrim içi eğitime yönelik görüşlerinin incelenmesi: Vakıf üniversitesi örneği
Investigation of university students' opinions towards online education during the Covid-19 pandemic: The case of foundation university
- Tez No: 832047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKIN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İçinde bulunduğumuz bilgi çağının getirdiği ve beraberinde günümüzde hızla artan teknolojik gelişmelerden etkilenen sektörlerin başında şüphesiz eğitim kurumları yer almaktadır. Eğitim taleplerinin artması eğitimde değişim sürecini günden güne hızlandırırken, uzaktan eğitim modelinin gelişimi son yıllarda yaşanan salgın neticesinde zorunlu hale gelen çevrim içi uzaktan eğitim olarak ilerleme kaydetmiştir. Covid-19 pandemisi ile ortaya çıkan ani değişimin getirdiği yeni koşullar ile çevrim içi eğitimin önemi eğitimde dönüşüm sürecini başlatmıştır. Pandemi süreci ile tercih olmaktan çıkartılıp, eğitimde devamlılığının sağlanabilmesi ve eğitimin sürdürülebilir kılınması amacıyla yüz yüze eğitime bir süre ara verilerek uzaktan eğitim ile sürece devam edilmiştir. Araştırmanının amacını Covid-19 pandemisi sürecinde üniversite eğitimde meydana gelen ve değişim süreci olan çevrim içi eğitimin öğrenciler açısından değerlendirmesini oluşturmaktadır. Araştırmada vakıf üniversitesinde pandemi sürecinde eğitim alan lisans ve lisansüstü öğrencilerin çevrim içi eğitim sürecine dair görüşleri, motivasyon, özyeterlik, ölçme-değerlendirme, teknik yapı, öğretim yöntemleri, hazırbulunuşluk ve hayat boyu öğrenme deneyimlerine yönelik bakış açılarının neler olduğu ile dönem sonu öğrenci değerlendirme anketlerinden elde edilen verilerin analiz sonuçlarının karşılaştırılması temel alınmıştır. Araştırmada yer alan veriler nitel araştırma yöntem ve tekniklerine göre toplanmıştır. Veri toplama aşamasında çevrim içi eğitim sürecine yönelik derinlemesine bilgi alabilmek için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Hazırlanan açık uçlu sorular gönüllülük esasına dayalı olarak çevrim içi veya yüz yüze kayıt alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Covid-19 salgını sürecinde çevrim içi eğitime katılan lisans ve lisansüstü programlara kayıtlı toplam 26 öğrenci oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde yarı yapılandırılmış görüşme formu için betimsel analiz; dönem sonu öğrenci değerlendirme anketlerinden elde edilen veriler için doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada katılımcılardan elde edilen sonuçlar incelendiğinde üniversite özelinde uzaktan eğitim sürecinin avantajlı ve sürece dair genel görüşün olumlu olduğu ancak olumsuz yönlerinin de eğitim süreçleri için ciddi sorun teşkil etti tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Educational institutions are undoubtedly one of the sectors affected by the rapidly increasing technological developments brought about by our information age. While the increase in education demands accelerates the change in education day by day, the development of the distance education model has progressed as online distance education has become mandatory because of the pandemic in recent years. With the new conditions brought by the sudden change that emerged with the COVID-19 pandemic, the importance of online education has started the transformation process in education. With the pandemic, face-to-face teaching was stopped for a while, and distance education was used to ensure continuity in education and make education sustainable. In the study, online education, which is the change process in education during the pandemic, was evaluated in terms of university students. In the investigation, the opinions of undergraduate and graduate students studying at a foundation university during the pandemic on online education, their perspectives on motivation, self-efficacy, measurement-evaluation, technical structure, teaching methods, readiness, and lifelong learning experiences, and the end-of-term student evaluation questionnaires. The data in the research were collected according to qualitative research methods and techniques. During the data collection phase, a semi-structured interview form was used to obtain in-depth information about the online education process. The open-ended questions were prepared voluntarily by recording online or face-to-face. The research sample consists of 26 students enrolled in undergraduate and graduate programs who participated in online education during the COVID-19 epidemic. The document analysis method was used for the data obtained from the end-of-term student evaluation surveys. When the results obtained from the participants in the research were examined, it was determined that the distance education process was advantageous in the university context, and the general opinion about the process was positive. Still, its negative aspects also pose a severe problem for the educational methods.