Geographical information system application in definition of environmental layers
  1. Tez No: 77337
  2. Yazar: İLKAY BAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ülkemizdeki hızlı nüfus artışı, artan insan faaliyetleri ve yoğunlaşan endüstri çeşitli çevre sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Her geçen gün biraz daha önem kazanan doğal kaynaklan korumak, geliştirmek ve bu kaynaklardan en iyi bir şekilde yararlanmak zorunlu hale gelmiştir. Sürdürülebilir kalkınmanın bir gereği olarak; bu kaynaklardan optimum bir şekilde yararlanmak için mevcut kaynakların ideal bir şekilde incelenmesi, analiz edilmesi ve kullanılması gerekmektedir. Uzaktan Algılama verileri ve Coğrafi Bilgi Sistemi Teknikleri doğal kaynakların optimum bir şekilde incelenmesi, izlenmesi ve kullanılması için önemli ve vazgeçilmez imkanlar sunmaktadır. Bilgi çağı olarak adlandırılan günümüzde, bilgiyi kullanabilmek büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle birçok kurum ve kuruluş ihtiyaç duydukları bilgileri hızlı ve doğru bir biçimde elde etmek ve onları daha verimli bir şekilde kullanabilmek için büyük çaba göstermektedirler. Günümüzde bu amaçla geliştirilmiş bilgi sistemleri uygulamada geniş yer kaplamaktadır. Coğrafi Bilgi Sistemleri bunlardan biri olup konuma dayalı her türlü verinin toplanması, depolanması analizi, güncelleştirilmesi ve sonuçların sunulmasını üstlenen bir sistemdir. Uzaktan algılama sayesinde çok çeşitli amaçlar için çok sayıda veri elde edilerek, farklı sistemler geliştirerek, önemli problemler çözülebilmekte ve istenilen bilgiler kısa sürede doğru olarak elde edilebilmektedir. Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama Tekniklerinin entegrasyonu mevcut verilerin güncelleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca uydu verilerinin sürekliliğinden ötürü, oluşturulan veri tabanının da güncelleştirilmesi de buna bağlı olarak devamlılık gösterecektir. Bu çalışma kapsamında Uzaktan Algılama verileri ve Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak Güneydoğu Anadolu Bölgesine ait veri tabanı örnekleri oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The high population increase, rapid development of human activities and intensified industry causes a variety of environmental problems in our country. It's obligatory to save, develop and use the natural resources which gain importance day by day in the most effective way. It is necessary to investigate the present resources in an ideal way, to analyze them in order to use them in an optimum way, in accordance with sustainable development. The Remote Sensing data and GIS techniques provides us an opportunity to investigate, monitor and use the natural resources in an optimum way. It is very important to use the information in our century which is called as information Age. For this reason a lot of association, and organizations use an effort to obtain the information which they need in a quick and correct way Today there are a lot of information systems which are developed for this purpose. GIS is one of these systems which is used to gather, store, analyze, ııpdate every location based data and offer the results. With the help of Remote Sensing its possible to have a lot of data for different purposes and develop different system, serious problems could be solved and the desired information could be obtained correctly and in a very short time. With the integration Geographical Information Systems-of Remote Sensing techniques it is possible to update the present data. And because of the continuity of the satellite data the updating of the data-base will also be permanent. In the extent of this study we use Remote Sensing Data and GIS to constitute a data-base system for GAP Region