Restorasyonda strüktürel sorunlar. Taş yapılarda konunun irdelenmesi ve örnekler
Structural problems in restoration.Examination of the topic on stone structures and exlamples
- Tez No: 77336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETİ AKYÜZ LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Restorasyonda strüktürel sorunlar konulu çalışmanın kapsamı, taş yapılar ile sınırlandırılmış ve bu bağlamda konu irdelenmiştir. Mimari eserleri tarihi, estetik ve teknik özellikleri korunarak gelecek nesillere aktarmak amacıyla tez kapsamında konu incelenmiştir. Çalışmanın ilk iki bölümünde taş malzeme ve taş yapı taşıyıcı sistemim oluşturan öğelere ilişkin gerekli açıklama ve tanımlar yapılmıştır. Yapıda kullanılan taş türleri incelenerek taşıyıcı sistemdeki kullanım teknikleri belirlenmiştir. Üçüncü bölümde taş yapıların bozulma nedenleri, dış ve iç etkenler olmak üzere iki ana başlık altoda derlenmiştir. Bu etkenlerin yapı üzerindeki tahribat türleri belirtilmiştir. Söz konusu hasarların tespit edilmesinde kullanılan yöntemler dördüncü bölümde ele alınmıştır. Bunlar alt yapıda (zemin, temel) ve üst yapıda olmak üzere iki bölüm olarak incelenmiştir. Yığma taş yapıların temel sistemi ve zeminin iyileştirilmesi, üst yapı taşıyıcı sisteminin sağlamlaştırılması ve yapı malzemesinin koruma ve güçlendirilmesi kapsamında incelenmiştir. Beşinci bölümde belirtilen onarım yöntem ve teknikleri, altıncı bölümde ise taş yapılar üzerindeki uygulamaları ele alınmıştır. Taş yapı örneklerinin belirlenmesinde farklı tür ve ölçekte farklı sorunları bulunan yapıların seçilmesine gayret edilmiştir. Derlenen bu bilgiler ışığında yedinci bölümde çalışmanın tablolar yardımıyla sentezi oluşturulmuştur. Bu çalışma sonucunda, mimari mirasın tarihi, estetik ve teknik özellikleri korunarak bizden sonraki nesillere iletilmesi amacıyla taş yapıların sağlamlaştırılması ve korunmasında dikkat edilmesi gereken noktalar ortaya konmuştur. Varılan sonuç, her yapının strüktürel sonralarının bilimsel veriler sonucunda belirlenmesi gerektiğidir. Restorasyon yöntem ve tekniklerinin seçilmesinde varsayımlara yer yoktur. Ancak bu hassasiyette hazırlanan çalışmalar ile mimari miras tarihi, estetik ve teknik özellikleri korunarak gelecek nesillere aktarılması sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT The content of the thesis entitled“ Structural Problems in Restoration”was specified to the search of the subject on stone buildings. The subject of the thesis was sacred. With the aim of pointing out the architectural work to future generations by preserving their historical, esthetical and technical inheritage. The subject was investigated with special attention to stone structures. In the first two parts of the study, basic knowledge, necessary for the stone materials and the descriptions of the elements of the carrier systems, were outlined. In the third part, the causes of deformation of stone structures were investigated as internal and external causes. The deformation types of these structures were also pointed out. The diagnosis procedures of damage were encountered through the fourth part by two separate sections as in lower (foundation and base) and upper sections. Improvement of the foundations and bases of the pile stone buildings were investigated with special reference to augmentation of carrier systems for the upper sections, and protection and augmentation of structural materials. In the sixth part the practice of repair procedures and techniques, which outlined in the fifth part, were discussed was studied by special effort. The stone structures was studied by special effort in different ways and volumes. The synthesis of these studies were presented with tables in the seventh part. The aim of that study is underlying the augmentation and protection of stone buildings which were revealed in order to maintain the architectural inheritance to coming generations by preserving their historical, esthetical and technical remains. In conclusion, structural problem of each structure should be considered individually in the light of up-to-date science. There is no place for hypothesis of considering the restoration procedures and techniques. Only the studies prepared with this ambition, make it possible to pass over the architectural inheritance to the next generations by preserving their historical, esthetical and technical importance.