Bireysel yatırımcıların yatırım kararlarının davranışsal finans açısından değerlendirilmesi: Kocaeli örneği
Evaluation of investment decisions of individual investors in terms of behavioral finance: The case of Kocaeli
  1. Tez No: 773389
  2. Yazar: MELİKE KAYNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
“Davranışsal finans”kavramı, yatırımcıların irrasyonel davranışlarını izah edebilmek amacıyla geliştirilmiş bir yaklaşımdır. Davranışsal finans, bireylerin her zaman rasyonel tercihlerde bulunamayacağını, rasyonel olmayan davranışlarda da bulunabileceğini savunur. Davranışsal finansa göre yatırım yapan bireyler, yatırım yaparken sosyal ve psikolojik etmenlerden hareketle yatırım kararı verebilmektedir. Bu araştırmanın amacı, Kocaeli ilindeki profesyonel olmayan yatırımcıların finansal kararlarında davranışsal finansın öne sürmüş olduğu önyargı ya da eğilimlere sahip olup olmadıklarını belirlemektir. Ayrıca çalışmada, bireysel yatırımcıların finansal ve demografik niteliklerinin, davranışsal finans eğilimlerine karşı değişime sebep olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla araştırmada anket tekniğinden yararlanılmıştır ve Kocaeli ilinde ikamet eden 401 bireysel yatırımcıya uygulanmıştır. Finansal profil ölçeği ve davranışsal finans eğilimleri ölçeği puanlarının esas alınması ile yatırımcıların profil değerlendirmelerinde; T testi ve varyans analizi (ANOVA) testine başvurulmuştur. Ortaya çıkan veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; Kocaeli'ndeki bireysel yatırımcıların davranışsal finans eğilimlerinden etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of“behavioral finance”is an approach developed to explain the irrational behavior of investors. Behavioral finance argues that individuals cannot always make rational choices, but can also engage in non-rational behaviors. Individuals who invest according to behavioral finance can make investment decisions based on social and psychological factors while investing. The purpose of this research is to determine whether non-professional investors in Kocaeli have biases or tendencies in their financial decisions as suggested by behavioral finance. In addition, in the study, it has been tried to determine whether the financial and demographic characteristics of individual investors cause a change against behavioral finance tendencies. For this purpose, the survey technique was used in the research and it was applied to 401 individual investors residing in Kocaeli. Based on the scores of the financial profile scale and behavioral finance tendencies scale, in the profile evaluations of the investors; T test and analysis of variance (ANOVA) test were used. The resulting data were analyzed with SPSS. As a result of the research; It has been determined that individual investors in Kocaeli are affected by behavioral finance tendencies.