İstanbul'daki Aile Hekimlerinin meslek hastalıkları hakkında bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and attitudes of family physicians in İstanbul about occupational diseases
  1. Tez No: 773404
  2. Yazar: MÜCELLA GERMEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Sanayileşmenin artmasıyla birlikte hızla artan meslek hastalıklarının ülkemizde ve dünyada tanı ve bildirim oranları beklenenden çok düşüktür. Meslek hastalıkları tamamen önlenebilir hastalıklardır. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin en önemli bileşenlerinden olan aile hekimleri, meslek hastalığının tanınmasının iyileştirilmesinde, önlenmesinde ve diğer çalışanların korunmasına katkıda bulunmada önemli bir rol oynayabilir. Çalışmamızda İstanbul'daki aile hekimlerinin meslek hastalıkları konusundaki farkındalık düzeyleri hakkında bilgi sahibi olunmak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: İstanbul'da tam zamanlı / yarı zamanlı olarak çalışmakta olan 246 aile hekimine meslek hastalıkları hakkında bilgi ve tutumu ölçmek amacıyla literatür taramasının ardından oluşturulan anket formu etik kurul onayından sonra 15.11.2022-16.12.2022 tarihleri arasında online/yüzyüze olarak uygulandı. Anket formunda sosyokültürel özellikler, meslek hastalıkları hakkında genel bilgiler ve tutum hakkında sorular soruldu.
Özet (Çeviri)
Aim: The diagnosis and notification rates of occupational diseases, which are increasing rapidly with the increase of industrialization, are much lower than expected in our country and the world. Occupational diseases are completely preventable diseases. Family physicians, one of the most critical components of primary health care services, can play an important role in improving the recognition and prevention of occupational disease and contributing to the protection of other workers. Our study aimed to have information about the awareness levels of family physicians in Istanbul about occupational diseases. Materials and Methods: The questionnaire, which was created after the literature review to measure the knowledge and attitude about occupational diseases, was applied to 246 family physicians working full-time/part-time in Istanbul, between 15.11.2022-16.12.2022 online / face-to-face after the approval of the ethics committee. In the questionnaire, questions were asked about socio-cultural characteristics, general information about occupational diseases, and attitudes.