Orta düzeyde aktif genç erkeklerde yüksek şiddetli interval antrenmanın temel motorik özellikler üzerine etkisi
The effect of HİGH-intensity interval training on basic motor features in moderately active young men
  1. Tez No: 773435
  2. Yazar: ALİ KÜRŞAT TEZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı orta düzeyde aktif genç erkeklerde 8 hafta süre ile uygulanan yüksek şiddetli interval antrenman programının seçili motorik özelikler üzerine etkisini incelenmesidir. Bu doğrultuda çalışmaya haftada 6 gün düzenli antrenman yapan 18-21 yaşları arasında 13'ü deney 12'si kontrol grubu olmak üzere toplam 25 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Deney grubunda yer alan 13 sporcu 8 hafta boyunca haftada 6 gün dahil oldukları normal antrenman programına ilaveten Tabata protokolüne göre 20 sn. çalışma 10 sn. dinlenme esasına dayalı kalistenik, pliometrik direnç egzersizlerinden oluşan 8 intervallik seriyi haftada 3 gün uygulamışlardır. Kontrol grubu ise 8 hafta boyunca haftada 6 gün dahil oldukları normal antrenman programı haricinde herhangi bir fiziksel antrenmana katılmamışlardır. Katılımcıların esneklik, anaerobik güç, aerobik dayanıklılık, sürat ve çeviklik ölçümleri 8 hafta ara ile ön test ve son test şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizi için SPSS (ver. 22) paket programı ve Jamovi (ver. 1.8.0) paket programı, etki büyüklüğü orman grafiğinin oluşturulmasında ise Excel (Microsoft Company Ver. 16.0) paket programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of high-intensity interval training program applied for 8 weeks on selected motoric features in moderately active young men. In this direction, 25 male athletes voluntarily participated in the study, 13 of them in the experimental group and 12 of them in the control group, between the ages of 18-21, who regularly train 6 days a week. 13 athletes in the experimental group, in addition to the normal training program, which they included 6 days a week for 8 weeks, 20 seconds according to the Tabata protocol. work 10 sec. performed an 8-interval series consisting of rest-based calisthenic and plyometric resistance exercises 3 days a week. The control group, on the other hand, did not participate in any physical training other than the normal training program, which they included 6 days a week for 8 weeks. Flexibility, anaerobic power, aerobic endurance, speed and agility measurements of the participants were carried out in the form of pre-test and post-test at 8-week intervals. SPSS (ver. 22) package program and Jamovi (ver. 1.8.0) package program were used for the analysis of the research data, and Excel (Microsoft Company Ver. 16.0) package program was used to create the effect size forest graph.