Üç boyutlu nesne takibi ve stroboskopik antrenmanın profesyonel sporculardaki karar verme ve bilişsel performansa etkisi
Effects of 3D object tracking training and stroboscopic training on decision making and cognitive performance in professional athletes
- Tez No: 773458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL DENİZ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç 3-boyutlu -nesne-takibi antrenmanının (3B-NTA) ve stroboskopik-gözlük antrenmanının (SA) profesyonel futbolcular üzerindeki algısal-bilişsel performanslarına ve futbol-spesifik karar verme becerilerine olan etkilerini incelemektir. Bu sayede spor bilimleri alanındaki algısal-bilişsel antrenmanı (ABA) konusundaki az sayıda çalışmaya sahip literatüre katkı sağlanması hedefimizdir. Metot: Araştırmamız ön-son test ölçümü ve 8 haftalık antrenman uygulaması şeklinde yapılmıştır. Araştırmaya 24 erkek futbolcu katılmıştır. Yaşları 18-35 yaş aralığındadır. Futbolcular kontrol (8 kişi), 3B-NTA – SA – (8 kişi) grupları olarak 3'e ayrılmıştır. Kontrol grubu 8 hafta boyunca takımın normalde uyguladığı futbol antrenmanlarına devam etmişlerdir. 3 boyutlu nesne takibi antrenmanı grubu ise 8 hafta boyunca takımın normalde uyguladığı futbol antrenmanına ek olarak futbol antrenmanı sonrası 3B-NTA ve SA uygulamışlardır. Bütün gruplara ayrıca algısal-bilişsel test olarak Stroop testi, Deary-Liewald testi, Stop-Sinyal testi ve futbol-spesifik karar verme becerisi testi uygulanmıştır.Elde edilen algısal-bilişsel test değerleri ve futbol spesifik karar verme becerisi test değerleri SPSS programında Kruskal-Wallis testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of 3D-object-tracking training (3D-NTA) and stroboscopic-goggle training (SA) on the perceptual-cognitive performance and soccer-specific decision-making skills of professional soccer players. In this way, we aim to contribute to the literature on perceptual-cognitive training (CPT) in the field of sport sciences, which has a small number of studies. Method: Our study was conducted as a pre-post test measurement and 8-week training application. 24 male soccer players participated in the study. Their ages were between 18-35 years old. The soccer players were divided into 3 groups as control (8 people), 3B-NTA - SA - (8 people). The control group continued the soccer training that the team normally practiced for 8 weeks. The 3-D object tracking training group received 3D-NTA and SA after soccer training in addition to the soccer training that the team normally practiced for 8 weeks. All groups were also administered the Stroop test, Deary-Liewald test, Stop-Signal test and football-specific decision-making skills test as perceptual-cognitive tests. The obtained perceptual-cognitive test values and football-specific decision-making skills test values were evaluated by Kruskal-Wallis test in SPSS program.