COVID-19 pandemi sürecinde sosyal izolasyonda olan bireylerin beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları
Nutrition and physical activity habits of individuals in social isolation during the pandemic process of COVID-19
- Tez No: 773457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KIRANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Covid-19 pandemi süresinde sosyal izolasyonda olan bireylerin beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıklarını belirlemek için internet üzerinden yapılan bu çalışmaya 18 yaşından büyük olmak üzere 81 erkek 119 kadın olmak üzere 200 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel türde yapılmış olan bu çalışmada, evren Türkiye, örneklem ise Covid-19 salgını sırasında sosyal izolasyonda olan 18 yaş üstü bireyler olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak“Uluslararası Fiziksel Aktivite Formu (IPAQ)”ve Yücel (2017) tarafından geliştirilen“Beslenme Alışkanlıkları ve Besin Destek Ürünü Kullanım Ölçeği ”kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde SPSS 21.0 veri analiz programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; pandemide sosyal izolasyonda kalan bireylerin beslenme, besin destek ürünleri kullanma ve fiziksel aktivite yapma düzeyleri yaş, cinsiyet ve medeni durum değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
200 people, 81 men and 119 women, over the age of 18, participated voluntarily in this study, which was conducted over the internet to determine the nutrition and physical activity habits of individuals who were in social isolation during the Covid-19 pandemic. In this descriptive and cross-sectional study, the population was determined as Turkey and the sample was determined as individuals over the age of 18 who were in social isolation during the Covid-19 epidemic.“International Physical Activity Form (IPAQ)”and“Nutrition Habits and Nutritional Supplement Use Scale”developed by Yücel (2017) were used as data collection tools. SPSS 21.0 data analysis program was used for statistical analysis. As a result of the analyzes made; It can be said that the levels of nutrition, use of nutritional support products and physical activity of individuals who are in social isolation during the pandemic differ significantly according to age, gender and marital status variable.