Efektif diyabet tedavisinin bilişsel fonksiyonlar, BNP ve HS-CRP parametreleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of effective diabetes therapy on cognitive functions, BNP and hSCRP parameters
- Tez No: 773459
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAGIZ ÜRESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Diyabet, dünyada her yaştan, cins ve ırktan milyonlarca kişiyi etkileyen ve görülme oranı yüksek olan bir hastalıktır. Diyabete bağlı olan kronik hipergliseminin, uzun dönemde mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonların nedeni olduğu bilinmektedir. Bunlar arasında da kardiyovasküler sistem ve santral sinir sistemi komplikasyonları önemli bir yer tutmaktadır. Kardiyovasküler hastalıkların şiddetinin diyabet varlığında daha da arttığı bilinmektedir. Bilişsel fonksiyonlara diyabet hastalığının nasıl etki ettiği hala kesin olarak bilinmemektedir. Bu nedenle diyabet varlığının bilişsel fonksiyonlara etkisi önemli güncel araştırma konuları arasında yer almaktadır. Çalışmamızda Tip-2 diyabet hastalarında diyabet tedavisinin bilişsel fonksiyonlara, BNP ve hs-CRP parametreleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Diyabet tedavisi, kontrollü diyabet ( HbA1c ≤ 7 ) ve kontrolsüz diyabet ( HbA1c > 7 ) olmak üzere HbA1c seviyelerine göre iki gruba ayrılmıştır. Çalışmaya toplam 18 hasta dahil edilmiştir. BNP ve hs-CRP düzeyleri ELISA yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bilişsel fonksiyonları değerlendirmek amacıyla MMSE testi kullanılmıştır. Katılımcıların son bir ay içerisindeki rutin laboratuvar parametreleri (var ise) elektronik sağlık kayıtlarından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a disease that affects millions of people of all ages, genders and races and has a high incidence. Chronic hyperglycemia due to diabetes is known to be the cause of microvascular and macrovascular complications in the long term. Among these, cardiovascular system and central nervous system complications have an important place. It is known that the severity of cardiovascular diseases increases even more in the presence of diabetes. It is still not known exactly how diabetes affects cognitive functions. For this reason, the effect of the presence of diabetes on cognitive functions is currently among the important research topics. In our study, it was aimed to evaluate the effects of diabetes treatment on cognitive functions, BNP and hs-CRP parameters in patients with Type-2 diabetes. Diabetes treatment was divided into two groups according to HbA1c levels as controlled diabetes (HbA1c ≤ 7) and uncontrolled diabetes (HbA1c > 7). A total of 18 patients were included in the study. BNP and hsCRP levels were evaluated by ELISA method. The MMSE test was used to evaluate cognitive functions. The routine laboratory parameters (if any) of the participants in the last month were evaluated from their electronic health records. A statistically significant difference was found between the groups with controlled and uncontrolled diabetes in terms of blood glucose level and HbA1c level (p0.05). Although higher BNP and HsCRP levels were detected in the uncontrolled patient group compared to the controlled patient group, the difference did not reach the level of statistical significance (BNP levels for controlled and uncontrolled diabetes groups, respectively: 168.51±71.15 and 156.71±69.93 pg/ml, p=0.860; HsCRP levels: 5.07±3.75 and 4, 00±2.96 mg/L, p=0.509). Clinical studies in larger populations are needed to evaluate in detail whether effective treatment in patients with type 2 diabetes has a potential effect on cognitive dysfunction and neurodegenerative diseases such as dementia.