COVID-19 pandemi sürecinde çocukların uyku alışkanlıkları ile duygu durum sorunları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sleeping habits and mood problems of children in the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 773506
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Pandemi sürecinin getirdiği birtakım kurallar ve zorunluluklar çocukların rutinlerinin değişmesine sosyal ortamlarından uzaklaşmalarına neden olmuştur. Araştırma tanımlayıcı ve analitik tipte olup, örneklemini Zonguldak ili merkez ilçesinde bulunan bir ilköğretim okulunda eğitim gören çalışmaya katılmaya gönüllü olan 407 çocuğun ebeveynleri oluşturdu. Veriler toplanırken;“Demografik Bilgi Formu”,“Çocuklarda Uyku ve Uyku Alışkanlıkları Anketi”ve“Güçler ve Güçlükler Anketi”online veri toplama yöntemi ile Google Forms üzerinden oluşturularak katılımcılara ulaşıldı. Katılımcıların Güçler ve Güçlükler Anketi ortalama puanı 16.69±5.77 ve Çocuklarda Uyku ve Uyku Alışkanlıkları Anketi ortalama puanı 57.31±10.88 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Some rules and obligations brought by the pandemic process have caused children to change their routines and move away from their social environments. The research is of descriptive and analytical type, and the sample consisted of 407 children who were educated in a primary school in the central district of Zonguldak province, who volunteered to participate in the study. While collecting data;“Demographic Information Form”,“Sleep and Sleep Habits Questionnaire in Children”and“Strengths and Difficulties Questionnaire”were created via Google Forms using the online data collection method to reach the participants. It was seen that the average score of the participants on the Strengths and Difficulties Questionnaire was 16.69±5.77, and the average score on the Children's Sleep and Sleep Habits Questionnaire was 57.31±10.88.