Genç taekwondocularda pliometrik antrenmanların denge, eklem pozisyon hissi ve çabuk kuvvete etkisi
Effect of plyometric trainings on balance, joint position sense and quick strength in young taekwondo players
  1. Tez No: 773507
  2. Yazar: AHMET MÜCAHİT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada, genç taekwondocularda pliometrik antrenmanların denge, eklem pozisyon hissi ve çabuk kuvvete etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Konya ilinde 15-18 yaşları arasında olan 20 taekwondocu gönüllü olarak katılmıştır. 10 sporcu (5 kadın, 5 erkek) deney ve 10 sporcu (5 kadın, 5 erkek) kontrol grubu olmak üzere iki farklı grup oluşturuldu. Deney grubu standart taekwondo antrenmanlarına ek olarak 8 hafta boyunca haftada 3 gün pliometrik antrenman programı uygulanmış, kontrol grubu ise standart taekwondo antrenmanlarına devam etmişlerdir. Grupların karşılaştırılmasında bağımlı ve bağımsız örneklemler için t-testi uygulanmıştır. Gözler açık (GA) koşulda deney ve kontrol gruplarının ön test denge skorları arasında anlamlı farklılık yokken (p>0,05), son testte deney grubunun denge skorlarının kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu tespit edildi (p0,05). 8 haftalık pliometrik antrenman sonunda deney grubunun GA ve GK koşulda denge skorlarında anlamlı düzeyde azalma saptandı (p0,05). Eklem pozisyon hissi ön test ölçümlerinin dominant ve non-dominant bacak 30°, 45° ve 60° deney ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık olmadığı tespit edildi (p>0,05). Son testte non-dominant 30°, dominant 45° ve dominant 60° eklem pozisyon hissi ölçümleri deney ve kontrol grupları arasında farklı değilken (p>0,05), deney grubunun dominant 30°, non-dominant 45° ve non-dominant 60° eklem pozisyon hissi ölçümlerinin kontrol grubundan daha düşük olduğu saptandı (p0,05). Kontrol grubunda ise dominant ve non-dominant bacak 30°, 45° ve 60° eklem pozisyon hissi ön test – son test ölçümleri arasında istatistiksel farklılık olmadığı saptandı (p>0,05). Durarak uzun atlama ve dikey sıçrama performansı ön test ölçümleri deney ve kontrol grupları arasında farklı değildi (p>0,05). Ancak son testte deney grubunun durarak uzun atlama ve dikey sıçrama performansı kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksekti (p0,05). Sonuç olarak; 8 haftalık pliometrik antrenmanın genç taekwondo sporcularında denge, eklem pozisyon hissi ve çabuk kuvvet performansını geliştirebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine effect of plyometric trainings on balance, joint position sense and quick strength in young taekwondo players. 20 taekwondo players aged between 15-18 in Konya participated in the research voluntarily. Two different groups were formed, one of which was test group (5 female, 5 male) and the other one was control group (5 female, 5 male). The test group was subjected to plyometric training program 3 days a week during 8 weeks in addition to standard taekwondo trainings, while the control group continued its standard taekwondo trainings. T-test was applied for paired and unpaired samples in comparison of the groups. Although there weren't significant differences between pre-test balance scores of the experimental and control groups under eyes open (EO) condition (p>0,05), it was found that balance scores of the experimental group were statistically significantly lower than the control group in post-test (p0,05). At the end of 8-week plyometric training, a significant decrease was found in balance scores of the experimental group under EO and EC condition (p0,05). No significant difference was found between the experimental and control group in dominant and non-dominant leg 30°, 45° and 60° of joint position sense pre-test measurements (p>0,05). In post-test, it was determined that while non-dominant 30°, dominant 45° and dominant 60° joint position sense measurements were not different between the experimental and control group (p>0,05), dominant 30°, non-dominant 45° and non-dominant 60° joint position sense measurements of the experimental group were lower than the control group (p0,05). In the control group, no statistical difference was found between pre-test – post-test measurements of dominant and non-dominant leg 30°, 45° and 60° joint position sense (p>0,05). Standing long jump and vertical jump performance was not different between the experimental and control group in pre-test measurements (p>0,05). However, in the post-test, standing long jump and vertical jump performance of the experimental group was statistically significantly higher than the control group (p0.05). In conclusion; it can be said that 8-week plyometric training can develop balance, joint position sense and quick strength performance in young taekwondo players.