0-24 ay arası çocukların difteri boğmaca tetanoz ve hepatit b aşıları ile aşılanma durumları ve aşı antikor yanıtları
- Tez No: 773508
- Danışmanlar: PROF. DR. ESAT YILGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma Mersin İli ve komşu illlerin, merkez, ilçe ve köylerden çeşitli sebeplerle Mersin Üniversitesi tıp fakltesi Araştırma ve Uygulama hastanesi çocuk sağlığı ve hastalıkları A.D polikliniklerine başvuran 0-24 ay arası sağlıklı çocukların difteri-boğmaca-tetanoz (DBT) ve hepatit b aşılanma oranları ve bağışıklık durumunu değerlendirmek amacıyla Aralık 2004-Ağustos 2005 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. DBT ve hepatit B antikorları ELİSA tekniği ile değerlendirilmiştir. Araştırma grubunu oluşturan 447 hastanın %41'i kız, %59'u erkek çocuklardan oluşmuştur. Araştırmada incelenen 447 çocuktan %95.7'sine sağlık ocağında, %4.3'üne özel sağlık kuruluşlarında aşı yapıldığı belirlenmiştir. Araştırmaya katılan çocukları yaşa göre uygun aşılanma açısından değerlendirildiğinde, bu oran sağlık ocağında %90.9, özel sağlık kuruluşlarında %100 olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılan çocukların %92.6'sı difteriye karşı, %94'ü tetanoza karşı, %80.8'i hepatit B2ye karşı, boğmacaya karşı kesim değeri 10 EU/ml için %65.4, 4 EU/ml için %74.1'i seropozitif bulunmuştur. Difteri ve tetanoz aşısı seropozitifliği ile yaş artışı ve aşı dpzu tekrarı arasında pozitif bir korelasyon saptanmıştır. Araştırmaa dahil edilen çocuklar, boğmaca seropozitifliği açısından henüz standardize edilmiş bir kesim değeri olamdığından DSÖ verilerine göre iki kesim değeri 4 EU/ml ve 10 EU/ml kullanılmıştır. Her iki kesim değerinde de boğmacaya boğmaca IgG üzerine boğmaca aşı tekrarının, antikor yanıtını güçlendirmede poizitif bir etkisi olduğuna karar verilmiştir.Hepatit b aşısı seropozitifliği üzerine yaşın ve aşı tekrarının, DBt ve hepatit B aşıları seropozitifliği üzerine yaşın ve aşı tekrarının, DBT ve hepatit B aşıları seropozitifliği üzerine cinsiyet ve aşı uygulama yerinin herhengi bir etkisi olmadığı görülmüştür. Araştırma bulguları rutin aşılama hizmetleri ile yüksek aşılama oranlarına ulaşılarak çocukların aşı ile önlenebilir hastalıklara bağışık hale getirilmesinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Aşı takviminin uygulanması ile yaşa göre antikor cevabını ortaya koyacak daha kapasamlı serolojik araştırmaların yararalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed between December 2004 and August 2005 at the out patient clinics of Mersin Univercity of Faculty of Medicine, Depatman of Pediatrics vaccination and seroconvertion of Diphteria-Pertussis-Tetanus (DPT)and hepatit B vaccines among healthy children aged between 0to 24 months.Anti DPTand anti hepatit B antibody levels determined by the ELİSA technique. The study population included 447 patients all of which were admitted from Mersin and neighbour cities. 41% of them were girls and 59% of them were boys. 95.7% of total patients were vaccinated at primary helat care centers. Whwn the children who were included to study were evaluated for th appropriatenesss of shedule according to their ages, it was seen that success rate of private health centers was 100% and rate of primary health care centers was 90.9%. Seropositivity rates 92.6%, againts diphteria , 94%againts tetanus, 80.8% againts hepatitis B and %65.4 for a cut of value 10 EU/ml and 74.1% for a cut off value of 4 EU/ml againts bordetella pertussis. There was a positive correlationbetween diphteria nad tetanus seropositivityrates and age, revaccination number since there was a lack of antibody level for the definition of seropositivity againts bordetella, two reference levels ( 4 EU/ml, 10 EU/ml) aof antibody which were recommended by WHO were used as apitients levels. It was dicided that both referance values of revaccination for seropositivity ((IgG) of bordetella pertussis has a possitive effect to devolope response of antibody and was seen age and revaccination did not have any effect on vaccination of hepatit B seropositivity, also gender and site vaccination did not have any effect on seropositivity of hepatitis B and DPT vaccination . The importance of childhood diseases which could be prevented by vaccinating regulary emphasized in this study again and also it was thought tahat it would be useful to apply vaccinating calender and make larger studies which would determine response of antibody according to age.