Ege üniversitesi Bornova yerleşkesindeki tarım ve tarım dışı alanların, toprak katmanında bulunan kınkanatlı (Coleoptera) böcek biyoçeşitliliğinin çukur tuzak yöntemiyle belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Investigations on biodiversity of beetles (Coleoptera) on soil layer of agricultural and non agricultural areas by pitfall trap method in the campus of Ege University, Bornova Izmir, Turkey
  1. Tez No: 773516
  2. Yazar: ŞAHİKA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Toprak katmanının içinde ya da üzerinde yaşayan, diğer uçucu böceklere göre hareket etme özellikleri genellikle daha sınırlı olan, günümüze dek Ege Üniversitesi Bornova Yerleşkesindeki durumlarını ortaya koymaya yönelik sistemli bir araştırmanın yapılmadığı Kınkanatlı (Coleoptera) böcek biyoçeşitliliğinin belirlenmesi ve envanterinin ortaya konması amacıyla konu bu tez çalışması kapsamında araştırılmıştır. Arazi uygulamaları, Ege Üniversitesi Bornova yerleşkesinde 2019 yılı Ocak-Aralık ayları arasında tüm yıl boyunca gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamalar, tarım ve tarım dışı alanlar olarak temelde iki ana kategori kapsamında değerlendirilen on altı habitatta yürütülmüştür. Tarım alanlarını zeytin, nar, incir, asma, mandarin bitkilerinin yetiştirildiği habitatlar oluşturmuştur. Diğer alanları ise çam, okaliptus / çam karışık alanı, servi, isa dikeni, çim ve dere içi habitatları oluşturmuştur. Örnekler, toprağa yerleştirilen etilen glikollü çukur tuzaklarla toplanmış, laboratuvarda ayrılıp tanıya hazır hale getirilmiş ve konuyla ilgili kaynaklar ışığında ön tanıları yapıldıktan sonra ilgili uzmanların onayı alınmıştır. Araştırma sonucunda 7 familyaya bağlı 75 tür ve 4 altttürün varlığı ortaya konmuştur. En yaygın görülen türün Carabidae familyasına bağlı Calathus fuscipes (Goeze, 1777) olduğu belirlenmiştir. Çeşitliliğin en yüksek olduğu habitatların sırasıyla tarım dışı habitatlardan kenar etkisi görülen isa dikenlerinin bulunduğu alan (39 tür) ile tarımsal habitatlardan 4 farklı üretim bahçesinden örnekleme yapılan zeytinlik alanların (42 tür) olduğu kaydedilmiştir. Çalışma sırasında incelenen her tür için, o türün tanımları, yayılışları ve biyolojik notları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis study is to determine the biodiversity and inventory of Beetles (Coleoptera) living in or on the soil layer, which have generally more limited mobility compared to other flying insects, and for which no faunistical research has been conducted to reveal their situation in Ege University Bornova Campus, Izmir, Turkey. Field practices were carried out at Ege University Bornova Campus between January and December 2019 throughout the year. These practices were carried out in sixteen habitats, which were basically evaluated under two main categories as agricultural and non-agricultural areas. Habitats where olive, pomegranate, fig, vine and mandarin orchards are grown have created agricultural areas. Other areas are pine, eucalyptus / pine mixed area, cypress, Christ's thorn, grasses and in-stream habitats. The samples were collected with ethylene glycol pitfall traps placed in the soil, separated in the laboratory and made ready for diagnosis, and after the preliminary diagnosis was made in the light of the relevant literature, the approval of the relevant experts was obtained. As a result of the research, the existence of 75 species and 4 subspecies belonging to 7 families was revealed. It was determined that the most common species was Calathus fuscipes (Goeze, 1777) belonging to the family Carabidae. It was noted that the habitats with the highest diversity were the garden with Christ's thorn from non-agricultural habitats (39 species) and the olive groves (42 species) sampled from 4 different orchards from agricultural habitats. For each species examined during the study, descriptions, distributions and biological notes of that species are given.