Spatial coordinate frames of the salience map
Belirginlik haritası uzamsal koordinat çerçevesi
- Tez No: 773515
- Danışmanlar: PROF. DR. THOMAS GEYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ludwig-Maximilians Universität München
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmanın amacı, uzamsal dikkatin retinotopik, uzamsal ve/veya nesne tabanlı organize haritalarda yer alıp almadığını araştırmaktı (dikkatsel belirginlik haritaları kavramı için örneğin, Itti ve Koch, 2000'e bakınız). Hedef kolaylaştırma ve çeldirici engelleme önlemleri (Maljkovic ve Nakayama, 1996) bu konuyu yanıtlamak için araç olarak kullanıldı. Dört farklı deneyde, gözlemcilere retinotopik, uzamsal veya nesne tabanlı uzamsal bilgi verildi ve bu konumsal hazırlamanın (hedef kolaylaştırma ve çeldirici engelleme) modüle edilip edilmediği ve nasıl ayarlandığı incelendi. Farklı uzamsal koşullarda (retinotopik, uzamsal, nesne tabanlı), sabitleme çaprazının yerleri ve arama ekranı denemeler arasında değişti. Ek olarak, tek bir renk hedefinin ve iki çeldiricinin tek bir denemede görünebileceği olası görüntüleme konumlarının (yani çerçevelerin) sayısı değiştirilerek uzamsal belirsizlik modüle edildi. 3 çerçeveli durumda (Deney 1, 3), yatay meridyen boyunca dikkat kaymaları meydana gelebilir; 7 çerçeveli durumda (Deney 2, 4), hem yatay hem de dikey meridyenlerde dikkat kaymaları meydana gelebilir. Tüm deneylerde, bağımlı değişkenler tepki süresi ve tepki doğruluğudur. Deney 3 ve 4'te, konumsal hazırlamanın (uzaysal/nesne temelli koşullarda) açık dikkat kaymalarıni kontrol etmek için göz hareketleri kontrol edildi. Bulgular, uzamsal belirsizlik düşük olduğunda (Deney 1, 3) hedef kolaylaştırmanın uzamsal olarak temsil edildiği, ancak uzamsal belirsizlik yüksek olduğunda (Deney 2, 4) nesne tabanlı koordinatlarda olduğunu göstermiştir. Buna karşılık ve çerçeve sayısından bağımsız olarak, çeldirici engellemenin nesne tabanlı koordinatlarda temsil edildigi gözlenmiştir. Sonuçlar, (i) çoklu referans sistemlerinin varlığını; (ii) içinde dikkat kaymalarının temsil edildiği referans sisteminin uzamsal belirsizlik (veya görev talepleri) tarafından modüle edildiğini; ve (iii) 'varsayılan' 3 çerçeveli durumda (Maljkovic & Nakayama, 1996 tarafından araştırıldığı gibi) kolaylaştırıcı ve engelleyici dikkat kaymaları farklı (uzaysal / nesne tabanlı) referans sistemlerinde temsil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate whether spatial attention resides in retinotopic, spatiotopic, and / or object-based organized maps (see e.g., Itti and Koch, 2000 for the concept of attentional salience maps). Measures of target facilitation and distractor inhibition (Maljkovic and Nakayama, 1996) were used as tools to answer this issue. In four different experiments, retinotopic, spatiotopic, or object-based spatial information was given to observers and it was examined whether and how this modulated positional priming (target facilitation & distractor inhibition). In the different spatial conditions (retinotopic, spatiotopic, object-based), the locations of the fixation cross and the search display changed across trials. In addition, spatial uncertainty was modulated by varying the number of possible display locations (i.e., frames) where the singleton color target and the two distractors could appear in a single trial. In the 3-frame case (Experiments 1, 3), attentional shifts could occur along the horizontal meridian; in the 7-frame case (Experiments 2, 4), attentional shifts could occur in both the horizontal and vertical meridians. In all experiments, the dependent variables were reaction time and accuracy. In Experiments 3 and 4 eye movements were controlled to rule out any contamination of positional priming (in the spatiotopic / object-based conditions) by overt shifts of attention. The results were that when spatial uncertainty was low (Experiments 1, 3) target facilitation was represented in spatiotopic, but when spatial uncertainty was high (Experiments 2, 4) in object-based coordinates. In contrast, and independent of the number of possible display frames, distractor inhibition was represented in object-based coordinates. The results suggest (i) the existence of multiple reference systems; that (ii) the reference system within which attentional shifts are represented are modulated by spatial uncertainty (or task demands); and that (iii) in the 'default' 3-frame case (as investigated by Maljkovic & Nakayama, 1996) facilitatory and inhibitory shifts of attention are represented in different (spatiotopic / object-based) reference systems.