Bio-power in Dickens' Hard Times and Atwood's Oryx and Crake
Dickens'ın Zor Zamanlarında ve Atwood'un Oryx ve Crake'inde biyogüç
  1. Tez No: 773527
  2. Yazar: ABBAS SALİM ALBUJASIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAİNAB ABDULLAH HUSSEIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, Dickens'ın Hard Times (1845) ve Atwood Oryx ve Crake'i (2003) biyopolitik-iktidar bakış açısıyla tartışma girişimini temsil etmektedir. Çalışma, Foucault'nun farklı zaman ve toplumlarda yaşayan Dickens ve Atwood'un eserlerinde biyoiktidar kavramını tasvir ettiklerini kanıtlamak için ortaya attığı Biyoiktidar kavramından yararlanmaktadır.“Biyoiktidar”ve“Biyopolitika”, daha sonraki akademik yazılarda önemlerine rağmen Michel Foucault'nun kavraması en zor kavramları olabilir. Biyopolitika ve biyoiktidar, bu referanslar hala spekülatif ve tamamlanmamış olarak görülse de, daha büyük güç ve yönetimsellik kavramlarının ve soykütüklerinin bir parçası olarak kabul edilebilir. Buna rağmen, biyopolitika ve biyoiktidar, mevcut yönetişim ve özneleştirme meseleleri üzerinde hatırı sayılır bir etkiye sahip olmaya devam ediyor. Kısaca ifade edersek, biyopolitika, konusu olarak yaşamın ve nüfusların yönetimi olan siyasi bir mantıktır: sırasıyla“yaşamı güvence altına almak, sürdürmek ve yeniden üretmek”ve“bu yaşamın düzenini kurmak”. Foucault, biyoiktidarın yükselişi nedeniyle Batılı klasik dönemin iktidar dinamiklerinde derin bir değişiklik olduğunu tanımlar. Bu nedenle, çalışma bunları Hard Times ve Oryx ve Crake olmak üzere iki farklı çalışmaya uygulayacaktır. Biyoiktidar kavramı birinci bölümde ayrıntılı olarak açıklanacak, ardından ikinci bölümde Dickens'ın Zor Zamanları'na uygulanacaktır ve son olarak üçüncü bölümde Atwood'un Oryx ve Crake adlı eserinde biyopolitik iktidar kavramı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The present thesis represents an attempt to discuss Dickens' Hard Times (1845) and Atwood Oryx and Crake (2003) from a bio-political-power point of view. The study benefits from the notion of Bio-power that is coined by Foucault, to prove that both Dickens and Atwood, who live in different times and societies, depicted the notion of bio-power in their works.“Bio_power”and“Bio_politics,”might be Michel Foucault's most difficult notions to grasp despite their importance in later academic writing. Bio_politics and bio_power may be regarded as part of bigger conceptions and genealogies of power and govern-mentality, although these references are still considered speculative and unfinished. It is despite this that bio_politics and bio_power continue to have a considerable influence on current governance and subjectification issues. Briefly expressed, bio-politics is a political rationale that has, as its subject matter, the management of life and populations:“to secure, maintain, and reproduce life,”and“to set the order of this life,”respectively (Foucault, 1997, p. 22). Foucault describes a profound alteration of the power dynamics of the Western classical period because of the rise of bio_power. Therefore, the study will apply bio-power in two different works Hard Times and Oryx and Crake. The notion of bio_power will be explained in detail in the first chapter, then it will be applied to Dickens' Hard Times in the second chapter, and finally, the notion of bio_political power will be discussed in Atwood's Oryx and Crake in the third chapter.