Pro-natalism and pro-familism in relation to bio-power in turkish conservatism
Türk muhafazakarlığında biyoiktidar bağlamında pronatalizm ve ailecilik
  1. Tez No: 622230
  2. Yazar: FAİZE RUMEYSA OYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma ile amaçlanan, Türkiye'de özellikle son yıllarda artan kadın bedenine dair politik tartışmaları iktidar ilişkileri ve biçimleri üzerinden yeniden tartışmaya açmaktı. Çalışmada, Foucault'nun“biyo-iktidar”olarak adlandırdığı modern iktidar formunun bahsi geçen tartışmayla olan girift ilişkisini, öncelikle Foucault'nun iktidara dair söylediklerinin bir derlemesini yaparak, akabinde ise geçtiğimiz yüzyılın başında ve yaşadığımız günde güdülmekte olan nüfus yanlısı politikaların bir karşılaştırmasını çıkararak ortaya koymaya çalıştık. Çalışmayla başarılmak istenen, neoliberal biyo-politikanın özellikle kadın bedeni üzerinden özneyi inşa etme sürecini deşifre etmek ve disiplinci yöntemlerle yönlendirilmiş eski pro-natalist söylemden farkını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate political arguments increasingly targeting women's bodies in Turkey through an examination of power relations and forms. Hence I tried to reveal the inextricable relationship between the modern“bio-power”in the Foucauldian sense and the above-mentioned arguments by first recompiling what Foucault said on power and then by comparing two population based politics, late Ottoman and contemporary Turkish, at the beginning of 20th century. What I wanted to achieve with this study was to decipher the subjectification processes of neoliberal bio-politics especially concerning women's bodies and unveil the differences they have from the early pro-natalist discourse driven by disciplinary power mechanisms.