Bir televizyon programı üzerinden medyada yeniden üretilen biyo-iktidar: Keeping Up with the Kardashians
Bio-power reproduced in the media through a television program: Keeping Up with the Kardashians
  1. Tez No: 939316
  2. Yazar: ECEM KILKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLİHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
2007 yılında Keeping Up with the Kardashians reality programının yayına girmesiyle birlikte bireysel kimliklerinden sıyrılarak küresel bir marka haline dönüşen Kardashian-Jenner ailesinin etkisi, sadece Amerika ile sınırlı kalmayıp dünya çapında hissedilmiştir. Yapılan literatür taramaları, aile üyelerinin yarattığı etkinin post-feminist ve kapitalist çerçeveler içinde analiz edildiğini ortaya koymuştur. Ancak, kapitalizmin en güçlü destekçilerinden biri olan ve Michel Foucault tarafından geliştirilen biyo-iktidar kavramının bu çalışmalarda yeterince vurgulanmadığı dikkat çekmektedir. Bu çalışma, bu boşluğu doldurmak amacıyla Kardashian-Jenner ailesinin etkisini biyo-iktidar perspektifinden incelemektedir.Ailenin marka haline gelmesinde ve dünya çapında milyonlarca insanın ilgisini çekmesinde en önemli figürlerden biri olan aile; anne Kris Jenner ve kızları Kim Kardashian, Kourtney Kardashian, Khloe Kardashian, Kylie Jenner ve Kendall Jenner'dan oluşmaktadır. Bu aile kurdukları markalar ve yaşamlarını yansıttıkları program aracılığıyla, kapitalizmin ürettiği moda, diyet, yaşlanma ve estetik kültürü gibi biyo-iktidarı pekiştiren kavramları yeniden üretmektedir. Programın 20 sezon boyunca devam etmesi, dünya çapındaki izleyici kitlesi, çoğunluğunun kadınlardan oluştuğu bilinen bu kitlenin üzerindeki etkisi ve ürettiği söylemler açısından önemli bir araştırma konusu teşkil etmektedir.Bu çalışma, programın amacına uygun bölümlerinin izlenerek farklı temalar altında analiz edilmesini içermektedir. Elde edilen bulgular, biyo-iktidar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Sonuçlar, Keeping Up with the Kardashians programının yalnızca bir eğlence kaynağı olmanın ötesinde, toplumsal normları ve güzellik, tüketim, kimlik gibi bireysel deneyimleri şekillendiren bir biyo-iktidar mekanizması olarak işlediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the premiere of Keeping Up with the Kardashians in 2007, the Kardashian-Jenner family has transformed from individual identities into a global brand, with their influence extending far beyond the United States of America to the rest of the world. Literature reviews indicate that the impact of the family members has been analyzed within post-feminist and capitalist frameworks. However, it is important that the concept of bio-power, developed by Michel Foucault and one of capitalism's strongest supporters, has not been sufficiently emphasized in these studies. This research aims to fill this gap by examining the Kardashian-Jenner family's influence from a biopower perspective. The family, which includes key figures such as the matriarch Kris Jenner and her daughters Kim Kardashian, Kourtney Kardashian, Khloe Kardashian, Kylie Jenner and Kendall Jenner, have used the brands they have built and the reality show they star in to reproduce concepts that reinforce bio-power, such as the fashion, diet, aging and beauty culture produced by capitalism. The program's continuation for 20 seasons, its global audience, and its significant impact on this predominantly female audience make it an important subject for research. This study involves watching selected episodes of the show to analyze them under different themes. The findings are then evaluated within the bio-power framework. The results reveal that Keeping Up with the Kardashians operates as a biopower mechanism that shapes societal norms and individual experiences related to beauty, consumption, and identity, going beyond being merely a source of entertainment.