Computer aided design of wastewater treatment systems
Atıksu arıtma sistemlerinin bilgisayar destekli tasarımı
  1. Tez No: 77353
  2. Yazar: HAFİZE FUNDA DERELİ TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
m ÖZET Bu çalışmanın amacı, atıksu arıtma sistemleri dizayn parametrelerinin kinetik katsayılar üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Klasik Aktif Çamur sistemi ile Kesikli Ardaşık Reaktörler diğer biyolojik arıtma sistemlerinin arasından örnek sistem olarak seçilmiştir. Bu biyolojik arıtma sistemlerinin algoritmaları ve programlan matematiksel model olarak çalışma kapsamı içinde geliştirilmiş ve çalışma prensiplerinin kolay anlaşılabilmesi için düzenlenmiştir. Dizayn parametreleri arasındaki ilişkiler programın çalıştırılması ve verilerin girilmesi ile incelenmiştir. Böylece, bu çalışma çevresel yönetimle ilgilenen herkes için bir referans kaynak haline getirilmiştir. Sonuçlar geliştirilen programların, sistemlerin planlanması ve dizaynları için çok kullanışlı bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the effect of design parameters of wastewater treatment systems on the kinetic coefficients. Conventional activated sludge systems and Sequencing batch reactor are selected as example cases among other biological treatment systems. Algorithms and programs are developed as mathematical model in the scope of the study and their principles are organised so that a clear understanding of model. The relationships between the design parameters are investigated by running the programs with changing data sets. Therefore, this study attempts to provide reference material whoever concerns with management of environmental. Results indicated that, the developed programs can be used as a very useful tool in planning and designing of such systems.