Assesment of the water potential of Asi (Orontes) basin in Turkey
Asi (Orontes) havzası su potansiyeli
- Tez No: 77352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAY BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
VI ÖZET Su kaynaklanndan etkin bir biçimde yararlanabilmek için, mevcut kaynakların nitelik ve niceliğinin bilinmesi çok büyük önem taşımaktadır, özellikle sınıraşm sular sözkonusu olduğu zaman havzanın ülke dışında kalan kısımlarryla ilgili sağlıklı bilgiye ulaşılamadığından, havzanın bütünü üzerinde çalışmak pek mümkün olamamaktadır. Mansap komşu ülkeler, Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (G.A.P.) gerçekleşmesi sonucunda, Fırat ve Dicle sularının ekşiteceğini, sulamadan dönen sular sonucu suların önemli oranda kirleneceğim öne sürmekte; özellikle Fırat nehrinden kendilerine, doğal şartlarda bütün akarsuda dahi bulunamayacak bir debinin sürekli tahsisini istemektedirler. Bu istekleri irdelerken, gerçekte aynı akarsu havzasının iki ana kolu niteliğinde olan Fırat ve Dicle ırmaklarının doğal koşullardaki kuraklık analizinin yeterli duyarlıkta yapılması; Türkiye'nin büyük barajlar ile yapacağı düzenlemelerin olumlu etkileri de dikkate alınarak Suriye ve Irak'a tahsis edilecek su miktarı konusunda ulusal çıkarlarımızın korunmasına çaba gösterilmesi gerekmektedir. Bunun yanısıra, Asi havzasının durumu da kesinliğe kavuşturulmalı; Türkiye'den Ortadoğu'ya hangi kaynaktan, hangi nicelikte suyun, hangi koşullarla verilebileceği Türkiye'ye ek külfet yüklemeden, nesnel biçimde ele alınmalıdır. Su potansiyeli olarak Fırat'tan çok daha düşük olmasına rağmen, Türkiye'nin aşağı kıyıdaş konumda olduğu Asi havzasının durumu ilkeler açısından özel önem taşımakta ve Asi havzasının Suriye ile su görüşmelerinde tartışılacak pek çok yönü bulunmaktadır. Asi havzasının Asi Nehri toplamında 2.84 milyar myıl mertebesindeki su potansiyelinin 0.31 milyar m3/yıl kadarı Lübnan'dan, 1.26 milyar m3/yıl kadarı Suriye'den, 0.2 milyar m3/yıl Afrin'den Suriye'ye geçen sular dahil olmak üzere 1.27 milyar m/yıl kadarı Türkiye'den kaynaklanmaktadır.VII Sunulan çalışmada, Türkiye'de E.Î.E. ve D.S.I. tarafından çalıştırılmakta olan akım gözlem istasyonlarının gözlemlerinden yararlanarak, havzada uzun süreli akış gözlemlerine sahip istasyonlarla yapılan regresyonlar sonucunda, uzun süreli akışların elde edilmesi; böylece Asi havzası su potansiyeli belirlenmesi ve özellikle yukarı-kıyıdaş ülkelerin su kullanımının etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Effective use of water resources, depends highly on the information reflecting the present condition of water quality and quantity. However, it's very difficult to obtain definite information about outland parts of a river basin, since considerable information can't be collected from a transboundary river. Downstream neighbour countries have claimed that water released from Euphrates and Tigris river will be seriously decreased and polluted by the irrigation managements in Turkey after the GAP (South Anatolian Project) is fully completed. Also they have insisted to demand more water which can not exist even in natural conditions of these rivers. While these demands are being examined by the Turkish Government, the drought analysis of two rivers which are the separate branches of a common basin must be precisely realised. In addition to the positive regulation which are due to large reservoirs in Turkey, must be considered while the appropriation of discharges are determined, for protecting our national profits about the amount of water assigned to Syria and Iraq. At the same time, the current status of the Asi (Orontes) river basin must be identified and, conditions of the released water must be considered without bringing any additional inconvenience to Turkey. Although, water potential of Asi (Orontes) river basin is lower than Euphrates, the situation of that basin where Turkey is a downstream neighbour has high importance with respect to basic principles and there are several aspects to be discussed with Syria. The total water potential of the Asi (Orontes) River basin is about 2.84 billion mVyear of which 0.31 billion mVyear originates from Lebanon, 1.26 bilion mVyear comes from Syria (0.2 billion mVyear originates from Afrin to Syria), and 1.27 billion mVyear flow from Turkey.In this study, it's aimed to determine long-term discharges of Asi (Orontes) river by applying the regression analysis between considerable long-recorded discharge data which is observed by D.S.I. and E.I.E.