Bilecik bej mermer ocaklarındaki liken varlığının etkilerinin araştırılması
To investigate the effect of lichen presence in Bilecik beige quarries
  1. Tez No: 773532
  2. Yazar: YADE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye'nin mermer rezervi, Dünya mermer rezervinin yaklaşık %33'üne karşılık gelmektedir. Uygulanmaya başlayan modern ocak üretim yöntemleriyle Türkiye, dünya doğal taş üretiminde lider 7 büyük üretici ülkelerden biri konumuna gelmiştir. Bilecik bölgesi, antik çağlardan bu zamana kadar mermer üretimi yapılmış önemli üretim bölgelerinden biridir. Mermer ocak işletmeciliğinin hem zaman alan bir üretim mekanizması vardır hem de süreklilik arz etmeyen değişken bir çalışma sistemi vardır. Dolayısıyla mermer ocakları bazen aktif bir şekilde çalışırken bazen pasif bir şekilde durdurulabilir ya da kapatılabilir. Mermer ocak işletmeciliği ülkemizde açık ocak üretim yöntemleriyle çalıştırılmaktadır. Ocakların aktif ve pasif olması durumunda hem üretim aynaları hem de üretilen bloklar doğada açık bir şekilde kalmaktadır. Açıkta kalan üretim bloklarına ve üretim aynalarına etki eden çevresel faktörler bulunmaktadır. Bunlardan biri de liken oluşumlarıdır. Bu tez çalışmasında, Bilecik bölgesindeki mermer ocaklarında liken oluşumlarının gözlenmesi ve bunların bozunmaya nasıl etki ettikleri araştırılmıştır. Mermer ocaklarından toplanan liken örnekleri BM Yazılım Danış. ve Lab. Sis. Ltd. Şti. tarafından tanımlanmış, tanımlanan likenlerin etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey's marble reserves correspond to approximately 33% of the world's marble reserves. With the modern quarry production methods that have started to be applied, Turkey has become one of the 7 leading producer countries in the world natural Stone production. Bilecik region is one of the important production areas where marble has been produced since ancient times. Marble quarry management has both a time consuming production mechanism and a non-continuous, variable working system. Therefore, while marble quarries are sometimes active, sometimes they can be passively stopped or closed. Marble quarry management is operated with open pit production methods in our country. In case the quarries are active and passive, both the production mirrors and the blocks produced remain open in nature. There are environmental factors affecting the exposed production blocks and production mirrors. One of them is lichen formations. In this thesis, the observation of lichen formation in the marble quarries in the Bilecik region and how they affect degradation were investigated. Lichen samples collected from marble quarries were identified by BM Yazılım Danış. ve Lab. Sis. Ltd. Şti and the effects of identified lichens were investigated.