Hemşire çizelgeleme problemi için tercih yönelimli bir karar destek sistemi tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of a preference oriented decision support system for the nurse scheduling problem
  1. Tez No: 773535
  2. Yazar: SELİN EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KAPANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve Servis Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sağlık hizmetleri emek yoğun yapıda faaliyet gösteren bir sektördür. Sağlık hizmetlerinin kesintisiz sürdürülmesinde ve kalitesinde hemşirelerin yer aldığı konum ve sunduğu hizmetler oldukça önemlidir. Sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasında hemşirelerin iş performansının etkisi kaçınılmazdır. Hemşirelerin iş performansının ve iş memnuniyetinin arttırılması, onların profesyonel ve özel yaşamları arasında koordinasyon kurabildikleri vardiya çizelgelerinin mevcudiyeti ile sağlanabilir. Hemşirelerin iş memnuniyetini ve dolayısıyla sağlık bakım kalitesini arttırmak amacıyla hemşire çizelgeleme problemi hedef programlama yöntemi ile ele alınmıştır. Bu tür bir problemde, özellikle COVID-19 pandemi döneminde yaşandığı gibi hemşire ihtiyacında hızlı değişimlerin olduğu özel durumlar karar destek sistemini zorunlu kılmaktadır. Yaptığımız çalışmada hedef programlama tekniği ile tercih yönelimli bir karar destek sistemi tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Geliştirilen karar destek sisteminin hemşire çizelgeleme işleminden sorumlu personel için sürdürülebilir kullanışlılık sağlayacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health services is a labor-intensive industry. The position of nurses and the services they provide are very important in the uninterrupted maintenance and quality of health services. The effect of nurses' job performance is inevitable in increasing the quality of health services. Increasing the job performance and job satisfaction of nurses can be achieved by the availability of shift schedules that allow them to coordinate their professional and private lives. In order to increase the job satisfaction of nurses and therefore the quality of health care, the nurse scheduling problem was handled with the goal programming method. In such a problem, special situations where there are rapid changes in the need for nurses, especially during the COVID-19 pandemic period, necessitate the decision support system. In our study, a preference oriented decision support system was designed and developed with the goal programming technique. It has been shown that the developed decision support system will provide sustainable usefulness for the staff responsible for nurse scheduling.