Bölgesel tedarik zincirinde meyve-sebze reyonundaki depoculuk sorunları ve lojistik faaliyetlerine etkisi: Hatay ili örneği
Storage problems in the fruit and vegetable section in the regional supply chain and its effect on logistics activities: The case of Hatay province
- Tez No: 773593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ALPAGUT YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Perakendecilik sektöründe en büyük paya sahip olan gıda perakendeciliğinin yaş meyve ve sebze özelinde tedarik zinciri faaliyetleri ve depolanması özen isteyen ve kayıpların yaşanmaması adına çözümler üretilmesi gereken bir alandır. Bu nedenle gıda tedarik zinciri ve depolama, gıda güvenliği ve kullanılabilirliğin sağlanması önem taşımaktadır. Tedarik zinciri içerisinde yer alan depolama faaliyetleri hem ürünlerin korunmasında hem de işletmelerin yaş meyve ve sebzeyi müşteriye kullanılabilir bir şekilde ulaştırılması bakımından tüm unsurlar içinde öne çıkan bir konu olmuştur. Küresel ve bölgesel ölçekte farklı dinamikler ve uygulamaların söz konusu olduğu gıda perakendeciliği bölgesel düzeyde özellikle yaş meyve ve sebze reyonlarında karşılaşılan sorunlar ve uygulamalar açısından ele alınmamış bir konudur. Bu kapsamda, Hatay bölgesel düzeyde faaliyet gösteren işletmelerin gıda tedarik zinciri ve depolama faaliyetleri kapsamında sorunlar yaşadığı bir ildir. Bu sorunların önüne geçilebilmesi adına gerçekleştirilecek çözüm ve yaklaşımlar için öncelikle sorunları tespit etmek ve bu sorunların birbirleri arasındaki etkileşimin belirlenmesiyle mümkün hale gelecektir. Bu bakımdan öncelikli sorunların aralarında oluşan etkileşimin tespiti büyük önem taşımaktadır. Buna imkân tanıyan yaklaşımlar içinde yaygın kullanımıyla Analitik Network Proses (ANP) yöntemi öne çıkmaktadır. Bu çalışmada gerçekleştirilen uygulama Hatay ilinde faaliyet gösteren ve şube sayısı en az beş olan zincir marketlerle gerçekleştirilmiştir. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır ve nicel ve nitel analiz yöntemlerine dayanmaktadır. Sorunları belirlemek amacıyla ilk aşamada zincir market yöneticileriyle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bölgesel düzeyde meyve sebze reyonlarında yaşanan sorunlar tespit edilmiştir. Daha sonrasında belirlenen sorunlar, ikili karşılaştırma soruları içeren anketle değerlendirilip ANP yöntemiyle analiz edilerek sorunların öncelik sırası belirlenmiştir. Yapılan analiz sonucunda maliyetle ilgili sorunların en öncelikli sorun olduğu tespit edilmiştir. Bunun dışında birçok alt sorunun tespiti yapılmış ve eksikliklerin giderilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The supply chain and storage of food retailing, which has the largest share in the retail sector, is an occupation that requires care and efforts are made to avoid losses. Therefore, the food supply chain and storage are important for ensuring food safety and usability. Storage activities within the supply chain have been an issue that focuses on both the protection of the products and the delivery of fresh fruit and vegetables to the customers in a usable way. Food retailing, which has different dynamics and practices on a global and regional scale, is a topic that has not been addressed in terms of the problems and practices encountered at the regional level, especially in the fresh fruit and vegetable sections. In this context, Hatay is a province where businesses operating at the regional level have problems in terms of food supply chain and storage activities. In order to prevent these problems, it will be possible to identify the problems and determine the interaction between these problems for the solutions and approaches to be realized. In this respect, it is of great importance to determine the interaction between the priority problems. Among the approaches that can be used for this purpose, the Analytical Network Process (ANP) method stands out with its widespread use. This study was carried out with chain stores operating in Hatay province and having at least five branches. The study consists of two stages and is based on quantitative and qualitative analysis methods. In order to identify the problems, face-to-face interviews were held with the chain market managers in the first stage and the problems experienced in the fruit and vegetable departments at the regional level were determined. Afterwards, the identified problems were evaluated with a questionnaire containing pairwise comparison questions and analyzed with the ANP method, and the priority order of the problems was determined. As a result of the analysis, it has been determined that the problems related to cost are the most important problems. Apart from this, many sub-problems were identified and suggestions were made to overcome the problems.