Tek kamyon çok dronlu ekip lojistiği
Single truck multi-drone team logistics
  1. Tez No: 773605
  2. Yazar: BESTE AKŞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ SARIÇİÇEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve Servis Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda müşteri ihtiyaçlarındaki değişiklik sebebiyle Son Kilometre Lojistiği önem kazanmıştır. Bu tezde tek kamyon ve çok dronlu Kamyon Dron Ekip Lojistiği konusu ele alınmıştır. Tek kamyon çok dronlu problemlerden Uçan Yardımcılı Gezgin Satıcı Problemi için çevre ve enerji konularını göz önünde bulundurarak bir karma tamsayılı matematiksel model geliştirilmiştir. Modelde iki farklı amaç fonksiyonu kullanılmıştır. İlk amaç fonksiyonu servis süreleri toplamının enküçüklenmesidir. Müşteriler için servis süreleri toplamının enküçüklenmesi, araçlar tarafından kat edilen mesafeyi ve bağlantılı olarak maliyeti de enküçüklemektedir. İkinci amaç fonksiyonu, gecikmeler toplamının enküçüklenmesidir. Teslimatlarda, müşterilerin belirttiği teslim zamanlarının aşılması gecikmeye neden olmaktadır. Bu gecikmelerin enküçüklenmesimüşteri memnuniyetini ve verilen hizmetin kalitesini arttırmaktadır. İki amaç fonksiyonu için sonuçlardaki ödünleşmeler analiz edilmiştir. İlgili problem için gerçek hayat ile tutarlı bir veri seti oluşturulmuştur. Önerilen matematiksel modelde dronun enerji kısıtları ve teknik özellikleri, çevresel faktörler ve filo büyüklüğü dikkate alınmıştır. Dronların uçuş menzillerinin etkileri, enerji kısıtı doğrultusunda incelenmiştir. Müşteri ve dron sayısındaki değişim amaç fonksiyonlarının sonuçlarına etki ettiği görülmüştür. Kamyonlarla yapılan sevkiyatların azalmasıyla dronların servis sürelerinde meydana gelen artış, toplam servis sürelerinde azalmayla sonuçlanmıştır. Ayrıca yalnızca kara aracının kullanıldığı durumların, kamyon-dron ekip lojistiği ile kıyaslanması ile sunulan yöntemin çevreciliği kanıtlanmıştır. Model sonuçları kapsamında, karbon emisyonu kullanımında %80'lere varan iyileştirme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Last Mile Delivery has gained priority, due to the change in customer needs in recent years. In this thesis, single truck and multi-drone Truck-Drone Team Logistics is discussed. A mixed integer mathematical model is developed for the Flying Sidekick Traveling Salesman Problem, one of the single-truck multi-drone problems, by considering the environmental and energy issues. Two different objective functions are used in the model. The first objective function is to minimize the sum of service times. Minimizing the sum of service times for customers also minimizes the distance traveled by the truck and drones, accordingly the cost. The second objective function is to minimize the sum of the delays. In deliveries, delivery after the delivery time determined by the customers is considered as a delay. Minimizing these delays increases customer satisfaction and the quality of the service provided. The tradeoffs in the results for the two objective functions are analyzed. The data set consistent with real life has been created for the related problem. In the proposed mathematical model, the energy constraints and technical characteristics of the drones, environmental factors and fleet size are taken into account. The effects of the flight ranges of the drones are investigated in the direction of the energy constraint. The change in the number of customers and drones affects the results of the objective functions, The increase in the service times of the drones with the decrease in the shipments made by trucks resulted in a decrease in the total service times. In addition, the environmental routing of the presented method has been proven by comparing the situations where only land vehicles are used with truck-drone crew logistics. Within the scope of the model results, an improvement of up to 80% is observed in the use of carbon emissions.